۱۰ نکته خیلی مهم برای امنیت در سفر

 

 

هرچقدر هم به شهرهای مختلف هم در ایران و هم در کشورهای دیگه سفر کرده‌ باشید، نمی‌تونید صد درصد اطمینان داشته باشید که در یک سفر خارجی هیچ اتفاق غیر منتظره‌ای براتون نیفته. پدیده‌هایی مثل کلاهبرداری، دزدی و … واقعیت دارن حتی در شهرهای مدرن‌تر و باکلاس‌تر! تجربه نشون داده که دزدها معمولا برای عملی کردن نقشه‌هاشون به سراغ جاهای لوکس‌تر می‌رن و اینجاست که رعایت بعضی نکات برای حفظ ایمنی در سفر خیلی مهم می‌شه. اینجا با هم چند نکته رو مرور می‌کنیم:

 

۱- نگذارید حواستون رو پرت کنن

 

اگه هرجا چند تا بچه دور و برتون رو گرفتن و شروع به گدایی کردن یا خواستن چیزی به شما نشون بدن، سریع اونها رو کنار بزنید، وسایلتون رو محکم بچسبید و محل رو ترک کنید. پرت کردن حواس، یکی از اصلی‌ترین شگردهای این دزدهای کوچولو برای قاپیدن وسایل شماست.

 

۲- هوای وسایلتون رو داشته باشید

 

وقتی که تمام وسایلتون همراهتونه، خیلی مهمه که همه اونها در امنیت کامل باشن. حتی اگه ارزش مادی زیادی نداشته باشن، باز هم وسایل مورد نیاز شما هستن و بدون اوها در دردسر می‌افتید.  مسئه دیگه اینه که وسایل ظاهرا کم اهمیت ما ممکنه برای بقیه اهمیت زیادی داشته باشن. پس بد نیست که این نکات رو رعایت کنید:

  • همیشه یک قفل برای ساک یا چمدون‌تون داشته باشید. علاوه بر قفل‌های رمزدار معمولی، قفل‌هایی هم هستن که موقع شکسته شدن به شما پیام متنی ارسال می‌کنن!
  • اگه داخل قطار یا اتوبوس سفر می‌کنید و می‌خواید کیفتون رو جدا از خودتون قرار بدید، قفل‌های مخصوصی هستن که کیف شما رو به محفظه بار یا صندلی متصل می‌کنن تا فقط خود شما بتونین کیف رو بردارید.
  • داخل اتاق هتلتون دستگاه‌های هشدار دهنده مخصوص باز شدن در کار بذارید. انواع مختلفی از اونها در بازار پیدا می‌شن.

 

نذارید این جور اتفاق‌ها براتون بیفته!

 

۳- حواستون به لپ‌تاپتون باشه

 

برای کسی که به قصد تجارت سفر می‌کنه قطعا لپ‌تاپ یکی از مهم‌ترین وسایله. بهتره که کیفی که برای حمل لپ‌تاپ ازش استفاده می‌شه شبیه به یک کوله پشتی معمولی باشه که خیلی جلب توجه نکنه. دوم اینکه لپ‌تاپتون رو در جاهای شلوغ و باز مثل ساحل یا پارک از کیفتون درنیارید. در کل بهتره که وسایل الکترونیکی شما زیاد جلب توجه نکنن.

 

۴- پول و کارت‌های اعتباری

 

اولا که سعی کنید کیف پولتون رو داخل جیبتون نگذارید بلکه اونها رو داخل کیف بنددار آویز قرار بدید. شماره کارت اعتباری و شملره تلفن‌ها رو یک جا جدا بنویسید (البته رمز و تاریخ انقضای کارت رو نه). یک کپی اسکن شده و قفل شده با رمز عبور از این کارت‌ها داخل لپ‌تاپتون داشته باشید. این کار رو می‎تونید حتی درباره مدارک‌تون مثل گذرنامه و کارت شناسایی هم انجام بدید تصاویر اسکن شده اونها رو برای روز مبادا برای خودتون ایمیل کنید.

قبل از سفر، به بانک صادر کننده کارت‌تون اطلاع بدید که دارید سفر می‌کنید. موقع دردسر‌های احتمالی، اونا احتمالا خواهند تونست ردپای فعالیت‌های مشکوک با کارت شما رو پیگیری کنن.

 

اطلاعات‌تون رو قبل از سفر یک جای مطمئن ذخیره کنید.

 

۵- چشماتون باز باشه

 

اگه در یک شهر غریب هستید و هنوز محله‌ها و خیابون‌ها رو یاد نگرفتید، بهتره که با دقت بیشتری حواستون به اطراف باشه. معمولا از قیافه خیابون‌ها و ساختمون‌ها و طرز رفتار مردم می‌شه متوجه شد که جایی که داخلش هستید امنه یا نه. اگه می‌بینید جایی که هستید داخلش توریست‌ها نیستن و نگاه مردم داره سنگین می‌شه، از همون مسیری که اومدید برگردید، نقشه شهر رو هم از جیبتون درنیارید که جلب توجه نکنید.

 

۶- همرنگ جماعت بشید!

 

سعی کنید زیاد تفاوتی ظاهری با آدم‌های دیگه نداشته باشید. روز اول که به مقصدتون می‌رسید، به تیپ و قیافه مردم محلی دقت کنید. گاهی اوقات کارهایی مثل پوشیدن کلاه‌های عجیب و غریب، شلوارک و تی‌شرت با رنگ‌های جیغ، انداختن دوربین عکاسی دور گردن و … کاملا “تابلو می‌کنه” که توریست هستید. اگه احساس امنیت نمی‌کنید، سعی کنید جلب توجه نکنید.

 

۷- وارد راهپیمایی‌ها و فستیوال‌های محلی شلوغ نشید

 

ممکنه که این جور اتفاق‌ها سوژه‌های عکاسی خوبی باشن اما اگه با اونها آشنایی ندارید ممکنه دردسر‌های خودشون رو هم داشته باشن؛ برای مثال ممکنه که یه هدف سیاسی پشت این ماجراها باشه و شما رو بی‌خود و بی‌جهت در درسر بندازه. قبل از نزدیک شدن به اونها، مطمئن بشید که دقیقا داستان از چه قراره.

 

همه فستیوال‌ها لزوما برای شما خوب نیستن!

 

۸- نشون ندید که غریبه‌اید

 

همون‌طور که اشاره شد، نقشه شهر به دست گرفتن و این طرف و اون طرف رو نگاه کردن نشون می‌ده که با شهر غریبه‌اید. البته در جاهای توریستی خاص، این کار کاملا عادی و بی‌خطره.

 

۹- مسیرتون رو بشناسید

 

وقتی که در جاهای جدید قدم می‌زنید، مخصوصا اگه هوا تاریکه، بعضی از خیابون‌ها یا ساختمون‌ها رو به عنوان نشانه در نظر بگیرید که در راه برگشت گم نشید و مجبور نشید از افراد غریبه آدرس بپرسید.

 

محیط اطرافتون رو بشناسید.

 

۱۰- وسایل قیمتی‌تون رو این طرف و اون طرف نبرید

 

قدم زدن با پول و جواهرات و لپ‌تاپ و… در محل‌های ناشناخته قطعا کار عاقلانه‌ای نیست. وقتی که نیازی به این وسایل ندارید، لازم نیست که اونها رو همه جا همراه ببرید، بلکه بهتره که اونها رو داخل گاوصندوق هتل یا هر مکان امن دیگه‌ای که می‌شناسید قرار بدید. این کار فقط به خاطر خطر دزدیده شدن نیست بلکه احتمال گم شدن اونها رو هم کاهش می‌ده.

 

سفر خوب و بی‌خطری داشته باشید!

سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان سفر ارزان

تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان تور ارزان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. anastasia می گوید

    وای این مطلب فوق العاده بود، خیلی به دردم خود. مرسی