چگونه در سفر ارتباط غیرکلامی داشته باشیم؟

معمولاً وقتی‌که تصمیم می‌گیریم به یک کشور دیگه‌ای سفر کنیم، سعی می‌کنیم قبل از رفتن با مکان‌های تفریحی و تجاری اون آشنا بشیم؛ اما فقط دونستن اینها کافی نیست، شما به‌عنوان یک مسافر یا گردشگر باید با فرهنگ و آداب‌ورسوم کشور مقصدتون هم آشنا بشید تا بتونید راحت‌تر با مردمش ارتباط برقرار کنید.

یکی از راه‌های برقراری ارتباط با مردم کشورهای دیگه، دونستن لهجه و زبانشون است؛ اما این هم کافی نیست؛ چراکه در بسیاری از موارد کلمات نیز نمی‌تونند به ما برای رسوندن منظورمون به دیگران کمک کنند؛ بنابراین شما به‌غیراز یادگرفتن زبان و لهجه‌ی کشور مورد نظرتون، باید زبان دیگه‌ای هم یاد بگیرید که اون هم «زبان‌بدن» یا حرکات غیرکلامی است که ندونستن اون ممکنه باعث دردسر و سوءتفاهم بشه.

ما قصد داریم در این مطلب و در آژانس هواپیمایی «عالی‌گشت» به برخی از ارتباطات غیرکلامی کشورهای جهان ‌بپردازیم؛ پس اگر گردشگر هستید و یا سفر زیاد می‌رید با «عالی‌گشت» همراه بشید.

درک حرکات غیرکلامی در کشورها

انگشت شست

علامت انگشت شست به‌طرف بالا و جمع‌کردن بقیه‌ی انگشت‌ها به‌طور وسیعی در اروپا به معنای «اوکی» و یا در کشورهای آمریکا، استرالیا، بریتانیا، نیوزلند به معنی «بسیار خوب» یا «خیلی خوب» استفاده می‌شه؛ اما یادتون باشه که در کشور انگلیس این علامت معنی خوبی نداره و توهین آمیزه. از طرفی دیگه اگه در اروپا خواستید که با انگشت‌های خود شمارش کنید، یادتون باشه که از انگشت شست‌تون شروع کنید و نه انگشت اشاره (اگر شما انگشت اشاره خود را بالا نگه‌دارید، احتمالاً دوتا از یک‌چیز دریافت خواهید کرد).

علامت v

در بیشتر نقاط اروپا و آمریکا علامت V برای پیروزی و یا تشویق استفاده می­‌شه؛ ولی در بریتانیا همین علامت V، زمانی که کف دست، به سمتِ خودِ شخصه، معنی کاملاً متفاوتی داره که به معنای «برو گم شو» یا حرفِ زشتی شبیه به همین است.

تکان دادن سر

در برخی از کشورها «بله» و «نه» گفتن، به‌صورت متفاوتی نشون داده می‌شه؛ مثلاً در ترکیه مثل آمریکایی‌ها برای «بله» گفتن یا موافق بودن با چیزی، سر رو به سمت پایین می‌آرن و برای «نه» گفتن سر رو به سمت عقب می‌برند؛ ولی در بلغارستان و آلبانی، برای موافقت‌کردن یا گفتن «باشه» سر رو همراه با خوشحالی و لبخند به سمت راست و چپ  می‌چرخونند که چنین چیزی در آمریکا به معنیِ «نه» گفتن است.

بوسه بر نوک انگشتان

به‌آرامی تمامی انگشت‌های دست راست خود را جمع کنید و بعد انگشت‌های جمع شده‌‌ی خود را به سمت لب‌های خود بالا بیارید و به‌آرامی انگشت‌های خود را ببوسید و به سمت هوا پرتاب کنید. این حرکت معمولاً در ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، یونان و آلمان به‌عنوان شکلی از ستایش استفاده می­‌شه. این حرکت می­‌تونه به معنیِ فوق‌العاده بودن هم باشه. مراقب باشید که بیش‌ازحد، تأکید بر این حرکت نکنید چراکه احمقانه به نظر می‌رسه.

دست تکان دادن

تکان دادن دست در اکثر کشورها به معنیِ سلام و خداحافظی است؛ اما در ژاپن به معنیِ پاسخ منفی و در هندوستان به معنیِ فرا خوندن شخص به سمت خود است؛ همچنین این حرکت در بعضی از کشورها مثل کشورهایی که در شرق آسیا قرار دارند، فقط یک حرکت نمایشی به‌حساب می‌آد.

چرخش گونه

دستتان را مشت کنید، انگشت اشاره‌ی خود را باز کنید و بدون سوراخ کردن پوست، اون رو مثل پیچ‌­گوشتی بر روی گونه خود حرکت بدید. چرخش گونه، به‌طور وسیع و تقریباً به‌صورت انحصاری در ایتالیا به معنی خوب، دوست‌داشتنی و زیباست. بسیاری از ایتالیایی‌ها نیز از اون به معنی باهوش استفاده می­‌کنند؛ ولی مراقب باشید در جنوب اسپانیا از این حرکت استفاده نکنید چون به معنیِ مرد زن­‌نما استفاده می­‌شه.

کشیدن پلک

انگشت سبابه‌ی خود رو در زیر مرکز چشم خودتون قرار بدید و  پلک رو به سمت پایین بکشید؛ در فرانسه و یونان این به معنی «هشدار می­‌دم»، «حواسم هست»، «نمی­‌تونی مرا احمق فرض کنی» است و در ایتالیا و اسپانیا این یک هشدار دوستانه و به معنیِ «مراقب باش، این طرف باهوشه» است.

ضربه زدن به چونه

سرتون را به عقب بچرخونید و پشت انگشتان‌تون را به شکل یک کمانِ‌ روبه‌جلو در زیر چونه‌ی خودتون حرکت بدید و آهسته ضربه بزنید. در ایتالیا و  فرانسه این حرکت، به معنی «من علاقه‌­ای ندارم، حوصله­‌ام را سر می­‌بری» و یا «خسته‌­ام کردی» استفاده می­‌شه ولی در جنوب ایتالیا این می­‌تونه به معنی «نه» باشه.

ممکن است علاقه‌مند باشید

Leave A Reply

Your email address will not be published.

1 Comment
  1. شیدا says

    چه مقاله ی جالب و صمیمی بود. پیشنهاد میکنم باز هم از این مطالب استفاده کنید