چگونه در سفرهای طبیعت سالم بمانیم؟

کسانی که اهل طبیعت‌گردی و سفرهای ماجراجویانه هستند و بدون خرید تور و برنامه‌ریزی سفر می‌رن، خوب می‌دونن که در این نوع سفرها اصلا نمی‌شه پیش بینی کرد که شب کجا می‌خوابید. قطعا خیلی لذتبخشه که بعضی وقت‌ها خودمون رو به دست اتفاقات و حوادث بسپریم، اما باید توجه داشت که باید به موارد بهداشتی و سلامت هم توجه کرد(البته نه در حد وسواسی که باعث بشه لذت سفر رو از دست بدید)

ما در عالی‌گشت می‌خوایم شما رو با چند تا از مواردی که ممکنه در سفرهای از پیش تعیین نشده مواجه شید، آشنا کنیم.

خطراتی که در طبیعت شما را تهدید می‌کند

۱-کنه

اغلب «کنه» به کسانی می‌گیم که مدام به ما بچسبند و جدا نشن، اما در واقع کنه یک حشره انگلی و از نوع بندپایانه و می‌تونه خیلی بدتر از یه آدم سریش به شما صدمه بزنه. نیش کنه بعضی مواقع می‌تونه باعث بیماری لایم بشه. بنابراین باید قبل از سفر در مورد وجود کنه در جایی که قراره اقامت کنید، سوال کنید.

برای جلوگیری از نیش کنه چه کنیم؟

در مناطقی که پوشش گیاهی زیاد دارند اغلب کنه وجود داره. کنه‌ها می‌تونن از طریق آستین و پاچه شلوار شما وارد بدن شما بشن، پس همیشه شلوارتون رو داخل جوراب بذارید و پیرهن‌تون رو داخل شلوار بذارید و سرآستین‌ها رو هم طوری محکم کنید که جلوی کنه رو بگیره. سعی کنید هر روز دوبار پوست و موی خودتون رو چک کنید که کنه به اون نچسبیده باشه. در ضمن می‌تونید از داروخانه، داروهایی برای دور کردن کنه بخرید و خیال خودتون رو راحت کنید.

 

چطور با از رفتن به مناطقی که محل تجمع کنه‌ها است مانند مناطقی که پوشش گیاهی انبوهی دارند (جنگل‌ها و مراتع) و پستانداران کوچک در آن زندگی می‌کنند، اجتناب کنید. لبه‌های پوشش خود را داخل لباس بگذارید، یعنی پیراهن در شلوار و انتهای شلوار در جوراب، و به این ترتیب راه ورود حشرات را ببندید. دو بار در روز، پوست و موهای خود را بررسی کنید تا کنه به آن نچسبیده باشد. استفاده از مواد دفع‌کننده‌ی حشرات بر پایه‌ی DEET روی پوست و مواد دفع‌کننده‌ی بر پایه‌ی پرمترین در لباس‌ها، می‌تواند به دور کردن و از بین بردن برخی از کنه‌ها کمک کند.

دفع و درمان کنه

اول از همه اگر کنه دیدید، با موچین سرش رو بگیرید و بیرون بندازیدش (قطعا اگر در طبیعت باشید جایی به اسم بیرون وجود نداره و فقط باید کنه رو دور بندازید!). محلی که کنه روی اون بوده رو با صابون و آب بشویید و اگر هم الکل دارید روی اون بزنید.

یه سری خرافات هم برای درمان کنه وجود داره مثل وازلین زدن یا بنزین ریختن روی پوست!‌ هر دوی این روش‌ها فاجعه هستند و هیچ اثری ندارند.

یادتون باشه کنه وقتی می‌تونه شما رو بیمار کنه که زیرمو یا پوستتون لونه کنه و تماس داشتن با اون خطری ایجاد نمی‌کنه

۲-مارگزیدگی

در آمریکا هر سال حدود ۸ هزار نفر توسط مارها گزیده می‌شن. مشکل اینجاست که اغلب مارهای سمی و غیرسمی رو اشتباه می‌گیریم و فکر می‌کنیم همیشه مارهای آبی سمی غیرسمی هستند!. گهگاه ممکنه گول ظاهر آروم مارها رو هم بخوریم و به اونها نزدیک شیم. قبل از هر چیزی باید بگیم اگر مار دیدید، سعی نکنید ژانگولر بازی در بیارید و خودنمایی کنید، چون ممکنه مار طوری نیشتون بزنه که آخرین خودنمایی زندگیتون باشه.

چطور از نیش مار دوری کنیم؟

اول از همه در مناظقی که مارها زیاد هستند کمپ نزنید. راهنماهای محلی و مردم بومی اطلاعات خوبی در این مورد دارند. همیشه از مسیرهای اصلی و راه‌هایی که برای پیاده‌روی وجود داره حرکت کنید. همیشه چندمتر جلوتر رو ببنید و وقتی دارید از صخره بالا می‌رید، حتما چک کنید که کجا دستتون رو می‌ذارید. اگر مار دیدید اصلا سعی نکنید با چوب یا عصای پیاده‌رون اون رو دور کنید و بهتره مسیرتون رو کمی عوض کنید.

درمان مارگزیدگی

اگر فردی از گروه دچار مارگزیدگی شد، خونسردی خودتون رو حفظ کنید و فردی که مار نیشش زده رو آروم کنید. سعی نکنید مار رو بگیرید یا بکشید چون ممکنه خودتون هم صدمه ببینید.

عضوی صدمه دیده رو ثابت نگه دارید و اصلا فشار ندید و فرد رو به سرعت به یه مرکز درمانی یا نزدیکترین روستا منتقل کنید تا پادزهر به اون تزریق بشه. بهتره اطلاعاتی در مورد شکل و اندازه مار به پزشک بگید تا بدونه چه پادزهری باید به بیمار بده.

به روش‌های سنتی مثل مکیدن، یخ گذاشتن، برق وصل کردن و … اصلا اعتماد نکنید.

۳-ویروس هانتا

اگر نمی‌دونید ویروس هاتنا چیه و از چه طریق وارد بدن بشه، باید بگیم این ویروس از طریق بزاق و مدفوع جوندگانی مثل موش آهویی،‌موش برنج مردابی، موش پنبه و موش‌های سفید پا به انسان منتقل می‌شه. تازه برای اینکه نگران‌تر بشید باید بگیم که استنشاق دود و گردوغباری که حامل آثار این موش‌ها باشه هم می‌تونه باعث بیماری بشه. برای همین هم هست که ویروس هاتنا اغلب موقع گردگیری و تمیز کردن انباری و زیرزمین‌هایی که موش دارند اتفاق می‌افته.

ابتلا به ویروس هاتنا در سفر هم ممکنه پیش بیاد و بدیش اینه که ممکنه تا ۵ هفته طول بکشه که علایم این بیماری مشخص شه. تب،سردرد، سرفه، سرگیجه، دردهای عضلانی درد شکم، تهوع و استفراغ و اسهال بعضی از علایم این بیماری هستند. بعد از مدتی پوست لکه‌لکه می‌شه و تشنج و خونریزی پیش می‌آد. پس بهتره در همون روزهای اول علایم این بیماری رو شناسایی کنید چون این بیماری می‌تونه مرگبار باشه.

چطور از ویروس هاتنا دوری کنید؟

توی انبارها، پناهگاه‌های کثیف و پر از گردوغبار اقامت نکنید. موادغذایی و آب رو در ظروف سربسته نگه‌دارید. اگر می‌خواید جایی که موش‌ها در اون وجود دارند رو تمیز کنید، حتما دستکش داشته باشید و بینی‌تون رو با دستمال بپوشونید. با مواد ضدعفونی هم اونجا رو بشورید تا ویروس‌ها از بین برن. سعی کنید حتما موقع خواب زیرانداز داشته باشید. زباله‌ها رو بسوزونید یا دفن کنید. سعی کنید همراهتون آب ببرید تا مجیور نشید از آب‌های مشکوک و آلوده استفاده کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.