پاریس یا شهر چراغ ها

۱-شاید شما نیز بدانید که از پاریس به عنوان «شهر چراغ ها» یاد می شود، اما علت این نام گذاری چیست؟ پاریس یکی از نخستین شهرهای اروپایی بود که خیابان های خود را با استفاده از چراغ های گازی روشن ساخت. در سال ۱۸۲۰ میلادی، بیش از ۵۰ هزار لامپ گازی به کار گرفته شد تا خیابان ها و بلوار ها روشن گردند. منظره دیدنی پاریس در شب سبب گشت که چنین لقبی به عروس شهرهای دنیا داده شود.

۲-پل پونت نئوف که روی رودخانه سن قرار گرفته، به عنوان قدیمی ترین پل در پاریس شناخته می شود. پونت نئوف نخستین پل دارای سنگ فرش بود که راه ماشین رو و پیاده ها را جدا می ساخت. به علاوه، هیچ خانه ای هم روی آن ساخته نشده بود.

۳-موزه هرمی شکل لوور که پربازدید ترین موزه در سراسر جهان به شمار می رود، بیش از ۶۶۶ سال پیش ساخته شده است. این مکان در ابتدا به عنوان یک قصر احداث گشت. بیش از ۳۵ هزار اثر هنری و ۳۸۰ هزار شی مختلف در لوور وجود دارد و اگر شما قصد داشته باشید از تمام موارد آن بازدید کنید، باید ۱۰ ماه از وقت خود را در موزه بگذرانید.

پیش از تهاجم ارتش نازی به پاریس در جنگ جهانی دوم، موزه لوور تخلیه شد و آثار هنری میان شهروندان ثروتمند فرانسوی تقسیم گشت. آن ها نیز اشیا را در خانه های خود مخفی کردند.

۴-نزدیک به ۹۱۰۰ رستوران و کافه و ۱۷۵۰ نانوایی فضای باز در پاریس وجود دارد.

۵-پرباردید ترین بنای تاریخی جهان، بیش از ۷ هزار تن وزن دارد. برای آنکه از زنگ زدن آهن جلوگیری شود، این سازه هر هفت سال یک بار رنگ می گردد. در هر نوبت بیش از ۵۰ تا ۶۰ تن رنگ به کار گرفته می شود. جالب است بدانید که برج ایفل در فصل تابستان ۱۵ سانتیمتر قد می کشد.

۶-در جنگ جهانی دوم هنگامی که هیتلر وارد پایتخت فرانسه شد، اهالی شهر کابل های آسانسور ایفل را بریدند و رهبر نازی مجبور بود برای رسیدن به نوک برج از پله بالا برود. او پس از آنکه ۱۵۰۰ پله را مشاهده کرد، از این کار منصرف شد.

۷-مدلی کاملا هم اندازه مجسمه آزادی آمریکا در پاریس ساخته شده تا دوستی دو کشور بیش از پیش نشان داده شود. همچنین مدل طلا کاری شده شعله آزادی نیز در ورودی پل الما به چشم می خورد. این شی به مناسبت جشن صد سالگی و بازسازی مجسمه، از سوی آمریکا به فرانسه اهدا گشت. با این حال به خاطر تصادف پرنسس دایانا و کشته شدن او در تونل پل الما، شعله به نمادی غیر رسمی برای وی تبدیل گشت. مردم به خاطر بزرگداشت او در این مکان جمع می شوند و پایین مجسمه گل می گذارند.

۸-بزرگترین ناقوس پاریس در برج جنوبی کلیسای جامع نوتردام قرار گرفته و نام آن امانوئل است. این ناقوس بیش از ۱۳ هزار کیلوگرم وزن دارد؛ معادل با وزن سه فیل هندی.

۰۹-جالب است بدانید علی رغم شهرت بسیار زیاد برج ایفل، این مکان پربازدید ترین مقصد گردشگری پاریس نیست. کلیسای جامع نوتردام که معماری اصیل فرانسه را به تصویر می کشد، به عنوان شلوغ ترین نقطه توریستی شناخته می شود.

۱۰-علی رغم آنکه پاریس پایتخت مد و لباس جهان به شمار می رود، اما زنان فرانسوی تا سال ۲۰۱۲ میلادی حق پوشیدن شلوار را نداشتند. اگرچه این قانون ۲۱۴ ساله اجرا نمی شد، اما بانوان می توانستند به جرم تخطی از آن دستگیر شوند.

۱۱-دیزنی لند پاریس، پربازدید ترین پارک در سراسر اروپا به شمار می رود. با این وجود باید بدانید که این مکان هر سال ضرر می دهد و میزان درآمد آن کمتر از مخارجش است.

 

۱۲-قهوه اسپرسو در پاریس به شدت طرفدار دارد. بیش از ۲۰۰ مکان در این شهر وجود دارند که این نوشیدنی را با قیمت کمتر از ۱ یورو عرضه می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.