ویزا آلمان

قبل از آنکه درخواست ویزا آلمان را داشته باشد، نخست باید بدانید که به دلیل عضویت آلمان در اتحادیه اروپا، ویزای این کشور نیز تحت قوانین منطقه شنگن است. با توجه به توافق شنگن که در سال 1985 به دست آمد، شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می توانند بدون روادید در کل قلمرو سفر کنند. از طرف دیگر، اتباع کشورهای غیر شنگن مجاز به ورود به کل منطقه با یک سند واحد به نام ویزا هستند.

هدف اصلی شنگن لغو کنترل مرز بین کشورهای عضو است که امکان دسترسی آزاد و مساوی را برای شهروندان هر یک از کشورهای یاد شده از جمله آلمان فراهم می کند؛ بنابراین افرادی که درخواست روادید آلمان را دارند، باید بدانند به راحتی می توانند به کشورهای عضو شنگن سفر کنند؛ اما انواع ویزا آلمان و شرایط اخذ آن چیست؟ و میزان قیمت و مدارک مورد نیاز این ویزا چگونه است؟ با عالی گشت همراه باشید.

آیا به ویزا آلمان نیاز دارم؟

ویزا آلمان

این اولین سؤالی است که باید هنگام تصمیم گیری برای سفر به آلمان به ذهن شما خطور کند. در حال حاضر شهروندان 62 کشور می توانند به منظور گردش و انجام کارهای تجاری، برای دوره های کوتاه تر از 90 روز طی یک دوره 180 روزه، بدون ویزا وارد آلمان شوند.

اگر شما جزء هیچ یک از این 62 کشور نیستید (همانند ایران)، ابتدا باید ویزا بگیرید تا اجازه ورود به خاک آلمان را داشته باشید. از طرف دیگر، حتی اگر شما صاحب گذرنامه هر یک از این کشورها باشید، اما هدف شما غیر از گردشگر یا تجارت باشد، شما نیاز دارید که در طی یک دوره 6 ماهه بیش از 90 روز در آلمان بمانید، پس شما هنوز نیاز به گرفتن ویزا دارید.

انواع ویزای آلمان

بسته به هدف سفر، ویزاهای متفاوتی وجود دارد که بر حسب وضعیت شما اعمال می شود. آیا شما برای تحصیل، کار یا حتی اقامت دائم قصد سفر به آلمان را دارید، پس مجبورید برای به سراغ ویزاهای گوناگون بروید:

 • ویزای توریستی: برای افرادی که با هدف دیدن دوستان یا خویشاوندان یا فقط گشت و گذار و تفریح مایل به ورود به آلمان هستند.
 • ویزای خانواده، اقوام یا شریک زندگی: این ویزا برای خانواده های ساکنان آلمانی است که مایل به پیوستن به آن‌ها و زندگی در آلمان هستند.
 • ویزای جستجوی کار: به صاحب ویزا فرصت می دهد تا به آلمان بیاید و به دنبال شغل باشد.
 • ویزای تحصیلی و یادگیری زبان: برای خارجیانی که مایل به ورود به آلمان هستند و تنها هدف آن‌ها شرکت در یک دوره زبان یا ادامه تحصیل در یک موسسه آموزشی در آلمان است.
 • ویزای شغلی: برای افرادی که در آلمان مورد شغل دریافت کرده اند.
 • ویزای تجاری: برای افراد که باید برای مدت زمانی بیشتر از 90 روز در طی 6 ماه با هدف ایجاد شغل در آلمان بمانند.
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی: برای تعداد محدودی از اتباع جهان سوم لازم است و باید یکی از فرودگاه های آلمان را در مسیر خود به مقصد نهایی منتقل کنند.
 • ویزای علمی: برای دانشمندان یا محققانی که از طرف یک موسسه برای انجام مطالعه یا تحقیق دعوت شده اند.
 • ویزای آموزشی: ویزایی است که این امکان را برای حضور در یک دوره آموزش یا کارآموزی برای اتباع کشورهای جهان سوم فراهم می کند.
 • ویزای معالجه پزشکی: این ویزا به منظور درمان بیماری های مختلف و شرایط پزشکی، اجازه ورود به آلمان و جستجوی جهت معالجه پزشکی ایجاد شده است.
 • ویزای نمایشگاه تجاری: برای افرادی که قصد دارند در یک نمایشگاه تجاری شرکت کنند.
 • ویزا برای برنامه های فرهنگی، ورزش و اهداف مذهبی: برای افرادی که با هدف شرکت در یک رویداد فرهنگی، ورزشی و مذهبی قصد ورود به آلمان را دارند.

مدارک مورد نیاز برای ویزا آلمان

شرایط لازم برای اخذ ویزای آلمان از یک کشور شینگن به کشور دیگر متفاوت است. با این حال آلمان کاملاً خواستار این موضوع است و توصیه می کند که هر درخواست را با دقت و تا آخرین جزئیات انجام دهید. معمولاً سفارت آلمان در هر کشور دارای یک چک لیست به روز شده در مورد شرایط مربوطه برای هر نوع روادید است.

مدارک زیر برای هر نوع ویزای آلمان ضروری است:

 • فرم درخواست: این فرم را به درستی با جواب های صحیح و صادقانه که مطابق با اطلاعات موجود در سایر اسناد است، تکمیل کنید.
 • گذرنامه: با توجه به شرایط سفارت آلمان، اعتبار پاسپورت باید سه ماه بیشتر از برنامه ریزی شما برای دریافت ویزا باشد.
 • عکس: 2 قطعه عکس که باید طی سه ماه گذشته گرفته شده باشد و طبق سایر استاندارد های عکس تعیین شده توسط سفارت آلمان (3.5*4.5) باشد.
 • بیمه درمانی: سندی که تأیید می کند شما بیمه درمانی مسافرتی را به دست آورده اید که بیماری ها و تصادفات اتفاق افتاده برای شما را در بر می گیرد و حتی در صورت مرگ، بازگشت به کشور را تأیید می کند.
 • برنامه سفر: شامل اثبات رزرو بلیت و هتل یا سایر مدارکی است که شیوه حمل و نقل را نشان می دهد است، همچنین اثبات نوع کاری که قصد دارید در آلمان در مدت زمانی اقامت انجام دهید.
 • اثبات شرایط مالی: این سندی است که ثابت می کند مبلغی برای تأمین مالی خود در طول اقامت در آلمان دارید. این می تواند پرینت و تمکن مالی 3 ماه اخیر باشد که نشان می دهد شما بودجه کافی برای صرف حداقل 45 یورو در هر روز در آلمان را دارید. اگر اثبات تأمین مالی از سوی شما امکان پذیر نباشد، متقاضی می تواند اظهارنامه رسمی شخص ثالثی را که مایل به تأمین هزینه سفر او است را ارائه کند.

بسته به نوع ویزا و در مواردی به کشور محل اقامت و تابعیت شما باز می گردد، شرایط دیگری برای ویزای آلمان نیز وجود دارد که طبق درخواست سفارت یا کنسولگری ملزم به ارسال آن‌ها هستید.

فرآیند درخواست ویزای آلمان

ویزا آلمان

درخواست ویزای شنگن شامل چندی مرحله مختلف است که در شروع به ارائه مستندات مناسب و در پایان دریافت جواب ویزا خلاصه می شود. در اینجا راهنمای گام به گام روند درخواست ویزای آلمان آمده است:

 • از سفارت خانه بخواهید تا از لیست ویزاها برای نوع ویزای مورد نظر شما، چک لیست (فرم های لازم) تهیه کند.
 • فرم درخواست را با اطلاعات صحیح تکمیل کرده و مدارک لازم را برای ویزا خود به دست آورید.
 • مصاحبه ای را در سفارت آلمان در کشور محل اقامت خود تعیین کنید. اولین برنامه ریزی برای قرار ملاقات سه ماه قبل از سفر شما است.
 • هزینه ویزا را پرداخت کرده و رسید را پیش خود نگه دارید تا بعداً در طول مصاحبه به افسر کنسولگری نشان دهید.
 • با تمام اسناد و مدارک و در وقت تعیین شده در سفارت جهت مصاحبه حاضر شوید. این مصاحبه حدود 10 تا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید و در طی آن افسر کنسولگری مدارک شما را بررسی می کند و در مورد پیشینه و هدف سفرتان به آلمان چندین سؤال از شما خواهد پرسید.

نکته: اعتبار ویزای توریستی آلمان بین 8 تا 30 روز و اعتبار ویزای تجاری آلمان تا 90 روز می باشد.

هزینه ویزای آلمان

هزینه ویزای آلمان بسته به نوع روادیدها متفاوت است. به طور کلی ویزاهای آلمان و اروپا نسبت به ویزاهای آمریکا، کانادا یا حتی هند ارزان تر است. علاوه بر این، با یک ویزای واحد قادر خواهید بود در تمام کشورهای منطقه شینگن سفر کنید.

هزینه ویزا و خدمات 80 یورو می باشد. بهتر است تمامی مدارک که شما قبل از ورود به سفارت کامل باشد، زیرا هزینه های خدمات در صورت نداشتن مدارک کافی در ویزا متریک بسیار بالا و به یورو است.

درخواست تعیین وقت برای تحویل مدارک و انگشت نگاری در ویزا متریک که معمولاً حدود 2 ماه زمان لازم دارد جزو خدمات شرکت و با هزینه هر نفر یک میلیون و سیصد هزار تومان انجام می شود. هزینه وقت 190 هزار تومان که پس از انگشت نگاری به شما عودت داده می شود.

پردازش ویزا کشور آلمان

این یک قانون کلی است که سفارتخانه های آلمان در سراسر جهان که تنها ارگان های صالح برای ارزیابی این ویزاها هستند، باید حدود 10 تا 15 روز کاری پس از تسلیم مدارک و انجام مراحل اخذ روادید باشد. بسته به نوع درخواست یا در بعضی موارد بسته به وضعیت خاص متقاضی ممکن است تأخیرهایی به وجود آید.

 

خدمات عالی گشت برای اخذ ویزای آلمان

به منظور سهولت در انجام درخواست اخذ روادید آلمان، آژانس گردشگری عالی گشت توانسته با ایجاد زیر ساخت های منسجم، تمام مراحل اخذ ویزا را انجام و راهنمایی های لازم را به افراد بدهد. از درخواست وقت ویزا متریک گرفته تا تکمیل مدارک لازم و اطلاع رسانی درباره تکمیل مدارک و فرم ها، هزینه ویزا و تعیین وقت انگشت نگاری و مصاحبه در سفارت، عالی گشت هر آنچه باعث شود مسافران از هر گونه سردرگمی رهایی یابند را در اختیارشان قرار می دهد. خدمات خوب را از ما بخواهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.