جشنواره‌ی بومیان کانادا

شاید برایتان جالب باشد بدانید نام‌گذاری کانادا به خاطر اشتباه کاشف آن انجام شد. هنگامی‌که ژاک کارتیه با بومیان این منطقه برخورد می‌کند، او را به کاناتای خود (کلمه‌ای در زبان بومیان به دهکده اطلاق می‌شد) دعوت می‌کنند و پس از آن نام کانادا بر روی این کشور وسیع گذاشته می‌شود. تا هفت سال پیش تعداد بومیانی که در کانادای امروزی زندگی می‌کردند چیزی در حدود یک و نیم میلیون نفر تخمین زده‌شد. اینوت، متیس و ملل اولیه از قبایل بومی کانادا هستند. اینوت‌ها ساکنین شمال کانادا بودند که بیشترین قلمروی کانادا را در اختیار داشتند، متیس‌ها تلفیقی از اروپاییان و بومیان کانادا هستند و ملل اولیه نیز به ساکنان جنوبی منطقه‌ی شمالگان گفته می‌شود و نکته‌ی جالب آنکه مرزهای متداول امروزی تأثیری بر قلمروی ساکنان بومی کانادا نگذاشته‌است.

بومیان تائوس در خانه‌هایی خشتی زندگی می‌کنند که برای ۵۰۰ سال در نیومکزیکو برقرار بوده‌است. این روستای زیبا یکی از اولین استقرارگاه‌های بومیان در آمریکاست. اقامتگاهی که تنها برای ۱۰ هفته از زمستان خالی از سکنه می‌شود و در باقی روزهای سال حیات در آن جریان دارد.

موزه‌ی ملی بومیان آمریکا که در نیویورک و واشنگتن قرار دارد، مجموعه‌ای شامل مصنوعات و جواهرات پیش از فتح قاره‌ی آمریکاست. شاخه‌ی واشنگتن این موزه که در سال ۲۰۱۷ افتتاح شد ۳۵۰ اثر از بومیان را در خود نگه می‌دارد و یکی از این آثار موتور سلاحی با نام برایش-بمیر است.

قبیله‌ای به نام سرخ نام گروهی امریکایی- بومی است که جایزه‌ی گرمی موسیقی الکترونیک زا از آن خود کرده‌است. اجرای زنده‎‌ی این گروه در مراسمی که ردر بزرگداشت ببومیان برگزار می‌شود یکی از جذاب اجراهای کوچلا، بوننارو و گروه موسیقی جاز نیواورلئان است.

یکی از بزرگترین سایت‌های سنگ‌نگاری در آمریکای شمالی قرار دارد که بین ۴۰۰ تا ۲۰۰۰ سال پیش کنده‌کای شده‌اند و شامل نقوش انسانی و حیوانی از بومیان و نیاکان کهن آنان است. بومیان این منطقه را محلی مقدس و قابل احترام می‌دانند.

روز ۲۷ ژوئن روز چند فرهنگی در کانادا و روز اول ژوئیه روز کانادا نامگذاری شده‌است. همین روزها بهانه‌ای شده تا مردم کانادا و بومیان که با نام اب‌اورجینال شناخته‌ می‌شوند، زمان خود را در جشن، شادی، رقص و برگزاری آئین‌های کهن سپری کنند. ۲۲ شهر و ایالت کانادا در این مراسم شرکت می‌کنند تا به فرهنگ بومیان ادای احترام کنند. جشنواره‌ی فیلم کانادا، برگزاری نمایش‌های آیینی، سرو غذاهای سنتی بومیان مانند نان سرخ شده و… از دیگر مراسم برگزار شده در این روز است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.