استانبول یکی از پربازدیدترین شهرهای دنیا

شهر تاریخی استانبول یکی از نام آشناترین مقاصد گردشگری جهان است. بعد از نا آرامی‌های خونین کشور ترکیه، تعداد توریست‌های استانبول کاهش یافته است اما طبق آمارهای رسمی اسم این شهر هنوز هم جزو ده شهر پربازدید جهان قرار دارد. با عالی‌گشت همراه شوید تا با هم جاذبه‌های گردشگری استانبول را مرور کنیم:

  • کاخ توپ‌قاپی

کاخ توپ‌قاپی(Topkapi Palace) نزدیک به ۴۰۰ سال خانه شاهان عثمانی بوده‌است. ساخت این کاخ به دستور سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۵۹ آغاز شد و در سال ۱۴۶۵ به اتمام رسید. سلاطین عثمانی به همراه زنان، فرزندان و خدمتکارانشان در این قصر زندگی می کردند. امروزه این کاخ به موزه‌ تبدیل شده‌است و یکی از پر طرفدارترین جاذبه‌های گردشگری استانبول به حساب می‌آید.

  • مسجد ایاصوفیه

این مسجد که در مرکز شهر استانبول قرار دارد، با مناره‌های بلندش، در تمام روزهای سال گردشگران و توریست‌های زیادی را به خود جذب می کند. ایاصوفیه ۱۵۰۰ سال پیش به عنوان کلیسای مسیحیت شرق در دوران امپراتوری بیزانس ساخته شد و کلیسای هاجیا صوفیا نام گرفت. ۹۰۰سال بعد، با فتح استانبول توسط نیروهای عثمانی، به دستور محمد دوم به مسجد تبدیل شد. با روی کار آمدن آتاتورک در ترکیه و اعلام رسمیت کشور جمهوری ترکیه به جای امپراتوری عثمانی، مسجد ایاصوفیه به موزه تبدیل شد.

  • مسجد آبی

مسجد سلطان احمد استانبول (که به مسجد آبی نیز معروف است)، یکی از باشکوه‌ترین بنا‌های کشور ترکیه به شمار می‌رود. نام «آبی» از کاشی‌های آبی به کار رفته داخل بنا گرفته شده است. مسجد آبی به دستور سلطان احمد اول و در زمانی که تنها ۱۹ سال داشت ساخته شد.

  • قصر دلما بهچه

قصر دولمابهچه (Dolmabahçe) تقریبا یک قرن مرکز اداری امپراتوری عثمانی بود و سپس به عنوان خانه مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه تغییر کاربری داد.

  • بازار بزرگ(Grand Bazaar)

یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای جهان است. زمانی‌ که در بازار قدم می‌زنید انگار به قدیم سفر کرده‌اید. زمان خرید تمام مهارت‌های چانه‌زنی خود را به کار بگیرید تا بهترین سوغاتی و هدایا را با قیمت مناسب بخرید.

  • برج گالاتا

برج گالاتا (Galata Tower)، یکی از مرتفع‌ترین و قدیمی‌ترین برج های استانبول می باشد. این برج که در بخش شمالی شاخ طلایی، بِی اغلو، قرار گرفته است، چشم انداز بی نظیر ۳۶۰ درجه ای از شهر دارد. این سازه‌ی استوانه‌ای که با کلاهکی مخروطی پوشانده شده است، بلند‌تر از تمامی ساختمان‌های اطراف است. هدف از ساخت برج گالاتای نظارت بر حمل و نقل کشتی ها و شناسایی کشتی های دشمنان بود.

  • آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا(Basilica Cistern) واقع در ۱۵۰ متری جنوب مسجد ایا صوفیه، یکی از بناهای باشکوه و باستانی شهر استانبول است. زیر شهر استانبول صد‌ها آب انبار باستانی پنهان شده‌اند که در گذشته‌های دور منبع ذخیره و تامین آب برای شهروندان بوده‌اند.

  • مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه (Süleymaniye Mosque) نه تنها خیره کننده، بلکه شاهکاری از معمار معروف “سنان” (Mimar Sinan) می‌باشد. این مسجد به دستور سلطان سلیمان، اول بزرگترین و ثروتمند‌ترین سلطان عثمانی ساخته شده است. ساخت بنا در سال ۱۵۵۰ آغاز شد و ۳۵۰۰ صنعتگری که روی آن کار می کردند، ماموریت خود را طی ۷ سال به اتمام رسانیدند. این مسجد، دومین مسجد بزرگ شهر می باشد.

  • موزه باستان شناسی

موزه باستان ‌شناسی استانبول شامل یک مجموعه مهم از آثار باستانی ماقبل تاریخ، یونان، رم و بیزانس است که به طرز زیبایی به نمایش گذاشته شده‌است و تمام این مجموعه از کاخ توپکاپی (Topkapı Palace ) به این موزه منتقل شده است.

  • تنگه بسفر

محال است به استانبول بروید و یکی دو ساعتی در بسفر قایق‌سواری نکنید؛ تنگه‌ای که دریای سیاه و مرمره را به هم وصل و استانبول را بین آسیا و اروپا تقسیم کرده و حداقل دیدن آن به همه‌ی دیدنی‌های استانبول اولویت دارد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.