تابستان در استانبول

استانبول، قسطنطنیه، بیزانس؛ هرآنچه که شما نام این شهر را می خوانید، این شهر منحصر به فرد است و برای مسافرت های تفریحی شما بسیار مناسب می باشد قیمت تور استانبول نیز برای مسافرت و تفریح بسیار مناسب است.این شهر تنها شهر روی کره خاکی است که دو قاره را در درون خود پوشش می دهد، و یک سفیر از قرون وسطی در دادگاه سلطان اظهار داشت که «ظاهرا استانبول را طبیعت به عنوان پایتخت جهان طراحی کرده است».این شهر از شمال تا جنوب توسط آب های ساحل بسفر تقسیم شده است؛ یک کانال حیرت انگیز دریای سیاه را به دریای مرمره متصل نموده و به عنوان مرز تاریخی بین اروپا و آسیا عمل می کند.کشور ترکیه ۸۰ میلیون نفر به علاوه آن ۱۵ میلیون نفری که به استانبول در رفت و آمده هستند، جمعیت دارد، که این شهر مستحق شگفتی های بیشتری نسبت به شهرهای دیگر است.در خیابان های رنگارنگ استانبول ده ها بازار، مسجد، موزه، رستوران، مغازه، مرکز خرید، و کافه قرار دارند. این باعث می شود که شما کاملا گیج شوید.

۱۲ دلیل سفر به استانبول در تابستان

مسجد آبی

ما با سه مکان بزرگ در منطقه ی سلطان محمود شروع می کنیم. مسجد آبی، که این نام از سوی بازدید کنندگان به دلیل وجود کاشی های عجیب و غریب ایزنیکی در ساختار آن مصطلح شده، در حقیقت بعد از فوت احمد اول، مسجد سلطان احمد است، که در سال ۱۶۱۶ این ساختار خیره کننده را ساخته است.

این یک مسجد کارگری است، از این رو پنج بار در روز در آن به روی عموم بسته می شود، و شما اذان گفتن موذن را می شنوید.باقی اوقات ورود به این مسجد رایگان است اما، برای دیدن فضای داخلی افسانه ای آن، کفش های خود را در می آورید، لباس مناسبی می پوشید و اگر شلوار جین بسیار تنگ شما به نظر خیلی جلب توجه کننده باشد، شما و همچنین مردان- آماده می شوند که یک دامن گشاد دارای نور آبی را بپوشند.

معبد ایا صوفیه

فکر می کنم که امپراطور کنستانتین یک بنیان مسیحی را در سال ۳۲۵ در اینجا در محل معبد بتنی ساخته است. آن مکان دوبار سوخت، از این رو امپراطور جاستینویچ در سال ۵۳۷، ساخت یک سوم از ساختمان مرجانی صورتی را که امروزه می بینیم، به عهده گرفت.

در سال ۱۴۵۳، زمانی که قسطنطنیه بدست ترکها با فرماندهی مهمت افتاد، حاجی صوفیه تبدیل به یک مسجد امپریالیست شد. در سال ۱۹۳۶، آتاتورک آن را تبدیل به یک موزه نمود.

بالا رفتن از یک مارپیچ طولانی و پیچ در پیچ برای دیدن یک منظره شگفت انگیز از تالار فوقانی دارای هشت قاب بزرگ مدور تداعی کننده ی نام های عربی الله و محمد، دو نوه اش و چهار خلیفه اول بود.

کاخ توپکاپی

قصر باشکوه توپکاپی یکی دیگر از ۱۲ دلیل سفر به استانبول در تابستان است که به مدت تقریبا ۴۰۰ سال اقامتگاه سلاطین عثمانی و حدودا ۱۰۰۰ امپراطوری شان بوده که در حرمسرای شیک و مجلل خود زندگی می کردند.فتح عمره محمد ساخت این کاخ و قصر را که جایگاه عشق، یادگیری و حکومت بود، در سال ۱۴۶۲ آغاز نمود.

هر سلطان جانشین بعدی مساجد، کتابخانه ها، آشپزخانه ها، اصطبل ها، مدارس و سربازخانه های بیشتری می افزود تا این که تبدیل به یک شهرک، مینیاتوری از استانبول- شد.

بازار بزرگ و بازار ادویه

این مارپیچ عجیب و غریب با داشتن بیش از ۴۰۰۰ لژ در ۶۶ خیابان پر پیچ و خم به علاوه ی رستوران ها، مساجد و یک حمام بزرگترین بازار سرپوشیده ی جهان است.گذراندن یک بعد از ظهر از یک روز در این مکان با تحسین و تماشای فرشها، سرامیک ها، جواهرات طلا و نقره، روسری ها، لوکوم (هیجان و لذت به زبان ترکی)، در حالیکه چای سیب را با مغازه داران خونگرم و بسیار خوشرو می نوشید، کار ساده ای است.

بازار ادویه در سال ۱۶۶۴ به عنوان بخشی از مجتمع جدید مسجد امینونو ساخته شد که تقریبا جدید بود (۱۶۶۳). برای تامین تمام داروهای گیاهی، ادویه جات، آجیل، میوه های خشک، چای، روغن و عسل برای خودتان به این مکان بیایید.

تجار و بازرگانان روشی ابداعی و طنز آمیز برای جلب توجه شما دارند. یکی از مغازه داران فریاد زد: «من چگونه نیازهای گلخانه جدیدم را تامین می کنم؟».

قصر دالماباس

بازدید از قصر دالماباس یکی دیگر از ۱۲ دلیل سفر به استانبول در تابستان احساسی همچون سفر به کشوری دیگر می دهد.این ساختار شاهکار باروکی و نئوکلاسیک به همراه فیلیگرافی های روکوکو یی اش، مثل ورسای بفوروسی، بسیار اروپایی به نظر می رسد.

این قصر که بدست سلطان عبدالمجید، سی و یکمین سلطان امپراتوری عثمانی، در سال ۱۸۴۳-۱۸۵۶، بعد از اینکه آنها از قصر توپکاپی نقل مکان کردند، با هزینه ای بالغ بر بیش از میلیارد پوند به قیمت امروز ساخته شد. این کار تقریبا دولت عثمانی را ورشکست کرد و باعث شد که ترکیه تبدیل به «مرد بیمار اروپا» شود.

در سال ۱۹۲۴، آتاتورک، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه، کاخ را تبدیل به یک اقامتگاه . مجتمع دفاتر دولتی کرد.در سالن تشریفاتی، لوستر بزرگ ۴٫۵ تنی بزرگترین لوستر بلوری جهان آویزان بود. به نظر می رسید که این لوستر هدیه ای از ملکه ویکتوریا باشد، تا سال ۲۰۰۶، که فاکتور آن را پیدا کردند. ویکتوریا ۹ هزار پوند یا ۶ میلیون پوند به قیمت امروز را پرداخت کرده بود.

تمام ساعتهای قصر دالماباش روی ساعت ۹ و ۵ دقیقه تنظیم می شوند تا زمان مرگ پدر تمام مردم ترک، مصطفی کمال آتاتورک در روز ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ را نشان دهند.

 

موزه بی گناهی

در سال ۲۰۰۸، اورهان پاموک، نویسنده برنده ی جایزه نوبل، یک رمان باور نکردنی با نام موزه ی بی گناهی را منتشر کرد، و در آن از یک داستان عاشقانه بین پسری ثروتمند به نام کمال .و دختری فقیر از فامیل های دورشان به نام فسون گفته بود.

پاموک موارد زیادی را در طول سالها جمع آوری نمود و در سال ۲۰۱۲، یک موزه ی واقعی را در یک خیابان نسبتا غریب باز کرد، مدیتیشن چهار طبقه، موارد نوستالژیک و عشق از دست داده اش در یادها باقی ماند.

مسافران و بازدید کنندگان پیام های عاشقانه خود را در بعضی از ترجمه های سخت افزاری رمان در مرحله نمایش نوشته اند. این یک پیوند بزرگ برای افرادی است که متقاعد کننده ی آثار هنری بوده و امیدوارند که با نیمه گم شده خود روبرو شوند.

هزینه ورودی این  موزه ۶ پوند است، اما اگر شما رمان را در اختیار داشته باشید، در فصل ۸۳ به نام «شادی» یک بلیط رایگان قرار دارد.

قایق سواری در تنگه بوسفور

بوسفور یکی از شلوغ ترین آبراه های جهان و بهترین مکان برای تماشای خط آسمانی مناره های خیره کننده ی شهر، برج ها و آسمان خراش های مدرن از روی آب است.روی یک کشتی محلی در امینونو بپرید و یک قایق رانی هیجان انگیز بیست دقیقه ای در سرتاسر آب، «به سمت قاره آسیا» به عنوان ملوان را تجربه کنید.

من با داشتن کارت مسافرتی استانبول، یک فروند فرو سرخ ۵۵ پیمانه را به سمت کاردیکوی گرفتم و یک بازار ماهی محلی را دیدم که بدور از نقاط گردشگری سنتی بود.

برج دوشیزه یا جزایر شاهزادگان

کیز کولسی- یابرج دوشیزه- از طریق یک کشتی کوچک در یک مسافت کوتاه، با ۲۰۰ متر قایق رانی از اسکودار، در قسمت آسیایی تنگه بسفر قابل دسترسی است.یک برج در مینی جزیره آن، اولین بار در سال ۴۱۰ بی سی هویدا شد، وقتی که فرمانده آتنی آلیشیادس یک برج برای کنترل گذر قایق ها از تنگه بسفر ساخت و تعرفه ایجاد نمود.

با توجه به آن افسانه، امپراطور یک دختر دوست داشتنی داشت و پیشگویی پیش بینی کرد که در روز تولد ۱۸ سالگی اش آن دختر توسط ماری کشته خواهد شد.امپراطور دخترش را از آنجا دور کرد و به یک برج در یک جزیره بدون وجود یک مار، فرستاد.امپراطور در روز تولد ۱۸ سالگی دخترش، برای او یک سبد میوه جهت دور شدن آن لعن و نفرین برد.هرچند، یک افعی نیز در سبد بود. آن افعی دختر را نیش زد و آن دختر در آغوش پدرش فوت کرد.

جزایر حیرت انگیز شاهزادگان زنجیره ای از نه عدد جزیره ی کوچک در دریای مرمره هستند.هیچ وسیله ی نقلیه ای اجازه ورود ندارد و این مسئله، به همراه آرامش و سکوت جنگل های کاج، سواحل خالی و خانه های تابستانی چوبی عثمانی، تضاد و تناقض زیبایی با هرج و مرج شهر به وجود می آورند.

آب انبار قصر سلطنتی

این ساختار جادویی و متناسب با آب و هوا، بخشی از سیستم باستانی مخزن زیرزمینی است که یکی دیگر از ۱۲ دلیل سفر به استانبول در تابستان است. بافت سقف آجری این غار بزرگ که در سال ۵۳۲ ای دی تحت نظارت امپراطور بیزانتین جاستینین ساخته شده، با ۳۳۶ ستون کورینتین پوشش داده می شود.

موسیقی غم انگیزی نواخته می شود، در هنگامی که شما راه خود را در امتداد مسیرهای پیاده روی به سمت گوشه کنج پی می گیرید تا دو راس بزرگ مدوزا را ببینید. یک راس در کنار آن قرار دارد، و راس دیگری سمت پایین آن است، اما مورخان دلیل درست و آشکاری برای آن نیاورده اند.

آب انبارها دارای آکوستیکی باور نکردنی هستند و هم مدونا و هم پاواروتی در میان ستون های آبریزش مشاهده شده اند.

خیابان استقلال

مهم نیست که آب و هوا چگونه باشد، استانبول که معادل با خیابان آکسفورد است، با ازدحام جمعیت خریداران، خانواده ها و مسافران و بازدید کنندگان مواجه می شود.خیابان استقلال از نقطه ی داغی در میدان تکسیم آغاز شده و با شیب ملایمی از کافه ها، فروشگاههای مد ادامه یافته و در انتهایی ترین نقطه ی خیابان مغازه های ساندویچ کبابی و ذرت کبابی قرار دارند.

شما ممکن است مجبور شوید تا برای بالا رفتن از برج قرن چهاردهمی گالاتا وارد صف شوید، اما برای تماشای پانورامای ۳۶۰ درجه ی شهر و آبراه های آن ارزشش را دارد. این منظره مخصوصا در هنگام غروب خورشید بسیار عاشقانه است.

اگر شما انرژی پیاده قدم زدن تا میدان تکسیم را ندارید، شما می توانید بر روی تراموای کوچک، ظریف و دارای رنگ نوستالژیک قرمز سوار شوید، که مشابه آن در لیسبون نیز وجود دارد.

منطقه ی گالاتا

از برج گالاتا به سمت پل گالاتا پیاده بروید و از «آگاتا کریستی» بخواهید که در خانه پاپا پالاس چای و کیک شما را تازه کند.این هتل در دهه ی ۱۹۲۰ برای مسافرانی که با قطار سریع السیر شرق می رسیدند محبوب بود. دیگر مهمانان این هتل شامل ارنست همینگوی، ماتا هاری، و لون تروتسکی- که البته با هم نیامده بودند، می شدند.

پل گالاتا اتصالی بین استانبول دوره ی عثمانی و محله های مدرن بیوگلو و گالاتا از سمت شمالی ایجاد می کند. پل پر از ماهیگیرانی است که از صبح تا غروب در آنجا هستند، در حالیکه در قسمت پایین تر خیابان ۳۴ رستوران ماهی وجود دارند که غذاهایی از ماهی را پیشنهاد می دادند که همان بعد از ظهر ماهی هایش گرفته شده بودند.

غذا

غذا یکی از مهم ترین دلایل دیگر از ۱۲ دلیل سفر به استانبول در تابستان است ,غذاهای ترکی خیلی بیشتر از کباب و قهوه هستند.شما تنها باید آشپزخانه های وسیع در کاخ توپکاپی را ببینید تا اهمیت مواد غذایی را در امپراطوری عثمانی درک کنید.در زمان پادشاهی سلیمان بزرگ، ۱۵۰ دستور العمل برای بذر وجود داشت.صبحانه کامل در ترکیه شامل یک ترکیب شگفت انگیز از تخم مرغ، فلفل، پنیر، ماست، میوه، حلوا، عسل، شیرینی و زیتون است.

غذا در هر جایی از استانبول وجود دارد. خیابان ها پر از کافه ها، قنادی ها کباب خانه ها و شاه بلوط و ذرت فروشی ها می باشند. مردان خیابان ها را با فروش «سیمیت»- قارچ های سخت فشرده شده در دانه های کنجد یا آب انار تازه گرفته شده- گشت می زنند. گردشگران چای سیب را می نوشند چون که آنها قالیچه های رنگارنگ و روسری های زیبا را تحسین می کنند، مردم محلی چای سیاه ترکی را در استکان های لاله شکل و قهوه را خیلی غلیظ، بطوری که قاشق بلند می شود، می نوشند.

برای یک وعده ماهی خوشمزه برای شام، به مردم محلی در غذای نان ماهی ملحق شوید، نان ماهی یک ماهی تازه گرفته شده و سرخ شده در یک نان باگت به همراه پیاز و کاهو که با قیمت ۲ پوند در یکی از رستوران های زیر پل گالاتا صرف می شود.

من در پانزدهمین فستیوال و جشنواره ی بین المللی غذای استانبول حضور داشتم، جایی که مانیای پخته شده واقعا وجود داشت. تزئینات کیک شامل موتور سیکلت، صحنه های هری پاتر و یک کله ترسناک از هنرمند فریدا کاهلو بودند که من جرات دست زدن به آن و خوردنش را نداشتم.

تور استانبول از بهترین تورهای ترکیه است زیرا مراکز خرید استانبول شما را مجذوب خواهد کرد اما شاید میخواهید بدانید آب و هوای استانبول چگونه است و یا شرایط آب و هوایی استانبول در فصول مختلف سال چه تغییراتی می کند ؟

تابستان‌های استانبول ، گرم و مرطوب و زمستان‌های استانبول سرد ، بارانی و برفی است . میزان بارش سالیانه استانبول به طور میانگین ۸۷۰ میلی متر است. میزان رطوبت نیز اغلب زیاد است . به طور متوسط بیشترین دمای هوای استانبول در طول ماه‌های مختلف زمستان بین ۷ درجه سلسیوس (۴۶ درجه فارنهایت) و ۹ درجه سلسیوس (۵۰ درجه فارنهایت) است. بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است ؛ اما یکی از این بارش‌ها می‌تواند سنگین باشد . غالباً این بارش در بین ماه‌های دسامبر و مارس رخ می‌دهد . دمای هوای استانبول در ماه‌های تابستان از ژوئن تا انتهای سپتامبر به طور میانگین  از ۲۸ سلسیوس (۸۲ درجه فارنهایت) شروع می‌شود . گرمترین ماه ، ژوئیه با متوسط درجه حرارت ۲۳٫۲ درجه سلسیوس و سردترین ماه ، ژانویه با متوسط درجه حرارت ۵٫۴ درجه سلسیوس است . بالاترین دمای هوای ثبت شده در استانبول ۴۰٫۵ درجه سلسیوس (۱۰۵ درجه فارنهایت) در آگوست سال ۲۰۰۰ و پائین‌ترین درجه حرارت -۱۶٫۱ درجه سلسیوس (۳ درجه فارنهایت) در فوریه سال ۱۹۲۷ بوده‌است . این شهر تا حدودی بادخیز است و به طور متوسط (میانگین) سرعت بادی حدود ۱۷ کیلومتر در ساعت دارد . تابستان خشک‌ترین فصل است ، هر چند تابستانها هم بارش باران وجود دارد .

در سفر استانبول آب و هوا قابل پیش بینی ست؟

وقت دیدن استانبول بد نیست چتری به همراه داشته باشید : تابستان‌های برای جلوگیری از آفتاب تند و باقی فصل‌ها ، برای باران . البته اگر نداشته باشید هم مشکلی پیش نمی‌آید ، باران که بیاید ، چتر فروش‌های دوره‌گرد مثل مور و ملخ می‌ریزند کنار خیابان . این چترها البته جنس خوبی ندارند و می‌ارزد بگردید مغازه‌ای پیدا کنید تا با قیمتی مشابه، جنس بهتری گیرتان بیاید. هر چند بعدش بلافاصله هوا آفتابی می‌شود. به خاطر پستی و بلندی خیابانها و سیستم فاضلاب ضعیف ، بعد از رگبارهای سنگین، در خیابان‌ها آب جمع می‌شود . بزرگ بودن شهر استانبول و موقعیت جغرافیایی‌اش (استانبول روی تپه و در کنار دریا قرار دارد)، باعث گوناگونی آب و هوای استانبول می‌شود . مثلاً پیش می‌آید که در یک ساعت از روز ، در ساریر باران سنگین بیاید، در لونت نم‌نم باران بزند و در تکسیم ، هوا آفتابی باشد .

بهترین وقت مسافرت به استانبول چه زمانی ست ؟

هوای استانبول نمیتواند به تنهایی در تصمیم گردشگران برای سفر به این شهر زیبا تاثیر گذار باشد اما دو ماه آخر بهار و دو ماه اول پاییز ، بهترین وقت سفر به استانبول است . البته تابستان‌ها که هوای شهر گرم و مرطوب است ، برای جذب توریست ، انواع جشنواره‌های هنری و کنسرت‌های بزرگ جهانی را در آن‌جا بر پا می‌کنند. در کل انتخاب زمان سفر به استانبول سلیقه ای ست ، بعضی ها باران را دوست  دارند و برخی دیگر هوای آفتابی را برای مسافرت انتخاب می کنند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.