برج پیزا؛‌ شاهکار دست معمار ناشی

همیشه وقتی صحبت از ایتالیا می‌شه، برج کج پیزا توی ذهن میاد. این برج که در شهر پیزای ایتالیاست، شهرت بیشتری از پیتزاهای نازک ایتالیایی داره.

جالبه که برج‌های کج در دنیا کم نیستد اما برج پیزا معروف‌ترین اون‌هاست.

این برج که ۸۵ متر طول و ۱۴۵۰۰ تن وزن داره، در بخش توسکانی ایتالیا قرار داره و تاریخ ساخت اون به دوره رنسانس برمی‌گرده. کلا در ایتالیا رسم بود که افراد ثروتمند برای کم کردن روی همدیگه، برج‌هایی می‌ساختن و هر کس که برج بلندتری داشت، مثل این بود که تعداد فالوور بیشتری در اینستاگرام داره. این رقابت بین بزرگان ایتالیا باعث ساخت برج‌ها و ساختمون‌های معروف زیادی در سراسر ایتالیا شده و نه تنها برای سازندگانش اعتبار آورده، بلکه منبع درآمد خوبی هم برای ایتالیایی‌های امروز شده.

برج پیزا یکی از مهم‌ترین جاهاییه که توریست‌ها دوست دارن بازدید کنن و اگر توریستی به ایتالیا بره و این برج رو نبینه،‌مثل اینه که بره تا لب دریا و تو آب نره.

برج پیزا- عکاس بد
هیچوقت با دوستی که چنین عکسی ازتون می‌گیره سفر نرید!

چرا برج پیزا رو ساختند ؟

هدف اصلی از ساخت این برج این بود که مردم شهر در مقابل برج سینت‌مارک خودی نشون بدن و یه برج کلیسای بزرگتر بسازن. شاید همین عجله باعث شد که معمار خشت اول رو کج بذاره و وقتی تازه ۱۲ متر از برج ساخته شد،‌ بفهمن یه جای کار می‌لنگه! اینه که تصمیم گرفتند ساختن اون رو متوقف کنن و تا صد سال بعد هیچکس به روی خودش نیاورد که چنین برج کجی تو شهرشون وجود داره.

بعدها یه معمار به نام بوتانو پیزانو، چهارمین سقف رو به برج اضافه کرد. معمار بعدی هم طبقات بعدی رو ساخت و برج هم همینطور کج و کج‌تر می‌شد.

احتمالا قبل از اینکه توریست‌ها به سمت پیزا هجوم بیارن، در ناخودآگاه مردم این شهر یه نوع سرخوردگی وجود داشته. چون احتمالا مردم شهرهای دیگه اونها رو مسخره می‌کردند که نتونستن یه برج ساده بسازن.

برج پیزا

احتمالا دلیل اصلی انحراف برج ساخت اون روی زمین باتلاقی و شل بوده و تا امروز برج در حدود ۲/۴ متر از خط اصلی منحرف شده. اما جالبه که بعد از حدود هفت و نیم قرن و اینهمه زلزله و بمب‌های جنگ‌جهانی دوم،‌ برج هنوز سرپاست و نه تنها پاسخ دهن‌کجی مردم شهرهای دیگه رو داده،‌ بلکه کلی برای مردم شهرش سود هم آورده.

مهندسان می‌گن این برج احتمالا ۸۰ سال دیگه سقوط می‌کنه، یعنی با وجود کج بودن و  بعد از اینهمه قرن، هنوز امنیتش از بناهایی مثل ساختمان پلاسکو تهران که بعد از ۵۰ سال ریخت، بالاتره.

این برج در سال ۱۹۸۷ از طرف یونسکو به عنوان میراث فرهنگی ایتالیا به ثبت رسید.

پس اگر قصد سفر به ایتالیا رو دارید و می‌خواید بلیط تور ایتالیا رو بخرید،‌ حتما چک کنید که در برنامه تور ایتالیا، بازدید ار برج پیزا هم وجود داشته باشه.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.