با میوه‌های خوشمزه‌ی جنوب شرق آسیا آشنا شوید:

شرق و جنوب شرقی آسیا پر از میوه‌های هیجانآنگیز و خوشمزه است. اگر در فصل مخصوصشان آن‌ها را خریداری کنید قیمتشان ارزان‌تر است، البته این احتمال وجود دارد که بعد از خرید ندانید که چگونه باید آن‌ها را میل کنید. در ادامه با عالی‌گشت همراه شوید تا شما را با میوه‌ها آشنا کنیم:

۱ـ رامبوتان

به رامبوتان در مالزی به‌خاطر شکل ظاهری‌اش میوه مودار می‌گویند. .میوه ای است که در همه فصول و در و رنگهای سبز و قرمز یافت می‌شود. کمی از یک گردو بزرگ‌تر است و پوسته تخم مرغی شکل دارد که باید با دست شکافت. یک هسته بزرگ هم داخل میوه زرد رنگ آن هست. طمع بسیار لذیذ و شیرینی دارد.

rambutan

۲ـجکفروت

این میوه سنگین و بزرگ بر سر درخت می‌روید. پوست جکفروت چنان زمخت و سخت است که افراد ترجیح می‌دهند آن را از وسط نصف کنند و محتوی آن را بیرون بیاورند. این میوه خوشمزه را هم خام و هم پخته شده می‌خورند و از چوب درختش به‌خاطر استحکام بسیار آن، در ساخت اثاث منزل استفاده می‌شود.

Jackfruit

۳ـمانگوستین

از خوشمزه ترین و خوش بوترین میوه‌های مالزی است که هرساله سهم قابل توجهی از درآمد صادرات میوه جات مالزی را به خود اختصاص می‌دهد. کمی از یک گوجه فرنگی کوچک‌تر است پوسته ضخیم و نرم آن با یک فشار دست باز می‌شود. درون آن نرم است و مزه‌ای شیرین دارد.

Mangosteen

۴_پوملو

پوملو یک میوه درختی با طعمی شبی به همان گریپ‌فروت خودمان است منتها در اندازه‌ی بسیار بزرگ. چینی ها از این میوه در مراسم ها و اعیاد خود استفاده می کنند. هر دانه از این میوه بسته به اندازه آن بیش از هشت رینگیت قیمت دارد.

Pomelo

۵ـ دوریان

این میوه طعم خاصی و بوی بدی دارد. بردن آن به هتلها، هواپیماها، تاکسی‌ها و ساختمان‌های عمومی ممنوع است .برخی از مردم از دوریان متنفرند و برخی بسیار علاقه مند به دوریان هستند، البته کسانی که عاشق این میوه‌ هستند از بوی آن متنفرند.

Durian

۶ـدراگون فروت

یک نوع کاکتوس است که توانایی تولید میوه‌هایی با ارزش غذایی بالا و البته خوش مزه را دارد. میوه قرمز رنگ اژدها طعمی ترش دارد که بسیار دلچسب است. اندازه میوه درسته کمی کوچک‌تر از یک گرمک است. احتمالاً در مراکز خرید پوست کنده آن‌را می‌بینید که رنگ سفید و یا بنفش تیره با دانه‌های بسیار زیاد مشکی دارد.

Dragonfruit

۷ـاستار فروت

شکل ظاهری ستارهای استارفروت با نامش مطابقت دارد. این میوه آب‌دار و کمی شیرین است و معمولا به صورت آب میوه مصرف و در بیشتر رستوران‌های محلی عرضه می‌شود. مزه آن شبیه به آلوی نارس است.

starfruit

۸_پاپایا

از مشهورترین میوه هایی است که از آن داروهای بسیاری جهت رفع مشکلات پوست، معده و روده تهیه می شود. کلیه قسمتهای پاپایا اعم از پوست میوه و یا تخم‌های آن ارزش دارویی جداگانه‌ای دارد. تنوع این میوه در رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوت نیز قابل توجه می باشد.

papaya fruit

۹ـ لونگان

لونگان از میوه های مناطق گرمسیری بخصوص مالزی، تایلند و چین می باشد که بسیار خوشمزه است. این میوه در تایلند به چشم اژدها و در مالزی به چشم گربه معروف است زیرا پوست کنده‌ی آن شبیه به کره چشم، زجاج و سفید و هسته ی آن شبیه مردمک چشم و سیاه می باشد. لونگان بسیار شیرین، شاداب و پرطراوت است و مردم آسیای شرقی اغلب آن را چه به صورت تازه چه به صورت خشک در سوپ، تنقلات و دسر استفاده می کنند.

Longan

۱۰ـ سالاک

نام  میوه‌ی مار مانند یا سالاک، (Salak) از پوست پولکی و قرمز-قهوه ای آن گرفته شده است. این میوه از نخلی کوچک که بومی کشورهای مالزی، اندونزی و تیمور است، حاصل می‌شود. این نخل برگ‌های بلند و پر خاری دارد و میوه در قاعده‌ی آن رشد می‌کند. پوست میوه خارهایی ریزی دارد که پیش از فرستادنش به بازار آن‌ها را جدا می‌کنند.

salak

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.