انواع ویزای کانادا، راهنمای جامع برای دریافت ویزا

کانادا شمالی‌ترین کشور قارۀ آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می‌شود. مهم‌ترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو است که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار دارند. کِبـِک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، انتاریو، جزیره پرینس ادوارد آیلند و سسکچوان استان‌های این کشور هستند. پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است. حکومت کانادا دموکراتیک فدرال است و توسط دو بخش حکومتی استانی و کشوری اداره می‌شود. مسئولیت‌ها و قدرت در بین دولت‌های استانی و دولت مرکزی تقسیم شده. واحد پول کانادا دلار کانادا است و به ۱۰۰ سنت که به‌عنوان واحد خرد کانادا است تقسیم می‌شود. زبان رسمی این کشور انگلیسی است اما در برخی از استان‌های آن زبان‌های دیگر مانند فرانسه رایج است.

بیش از ۲۰ درصد مردم کانادا با قبول تابعیت، شهروند کانادا شده‌اند. کانادا سالانه با بیش از ۳۰۰۰۰۰ مهاجر جدید یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است. امروزه مهاجران زیادی به این کشور سفر می‌کنند زیرا این کشور با اینکه پهناور است اما دارای جمعیت کمی می‌باشد ازاین‌رو از سراسر دنیا سرمایه‌گذاران و کارجویان خبرۀ زیادی را می‌پذیرد.

انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا به دو دسته اصلی ترانزیت و توریستی تقسیم می‌شود.

ویزای ترانزیت نوع A زمانی است که شما قصد سفر بین دو کشور به جز کانادا را داشته باشید و بنا به هر علتی مثل سوخت گیری هواپیما و غیره مجبور به توقف در این کشور شوید. با استفاده از این ویزا کمتر از ۴۸ ساعت در فرودگاه این کشور مانده و سپس از راه هوایی کانادا را ترک کنید.

ویزای ترانزیت نوع B مانند ویزای ترانزیت A است با این تفاوت که شما باید از راه زمینی و یا دریایی کانادا را ترک کنید.

ویزای توریستی نوع C این ویزا به شما اجازه اقامت تا ۹۰ روز را می‌دهد. این ویزا به یکبار ورود و ویزای دو بار ورود تقسیم می‌شود.

ویزای توریستی نوع D ویزای بلند مدت است که به شما این امکان را می‌دهد تا به مدت پنج سال در این کشور رفت و آمد کنید. این ویزا بیشتر توسط تاجران، بازرگانان، دانشجویان و والدین افرادی که در کانادا اقامت دارند تقاضا می‌شود.

ویزای توریستی کانادا

از محبوب‌ترین ویزاهایی که توسط افراد مختلف اخذ می‌شود ویزای توریستی این کشور است. در حال حاضر این ویزا به شکل ویزای مولتی کانادا که در ایران با نام‌هایی همچون ویزای ۵ ساله کانادا نیز معروف شده، صادر می‌شوند. دارندگان ویزای مولتی کانادا می‌توانند تا زمان اعتبار ویزای خود (اعتبار ویزای مولتی کانادا تا زمان اعتبار پاسپورت است) در هر زمان و بدون محدودیت وارد خاک کانادا شوند و هر بار تا مدت ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشند. پس از آن باید یک بار و حداقل به مدت ۶ ساعت از کانادا خارج شوند و مجدداً به این کشور بازگردند تا اقامت آن‌ها در کانادا برای ۶ ماه دیگر بلامانع باشد.

سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا، نوعی ویزای توریستی کانادا برای والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ فردی است که در کانادا اقامت دائم دارد. حداقل حقوق پایه دعوت کننده در کانادا نباید کمتر از ۲۴۰۰۰ دلار در سال باشد دعوت کننده باید بیمه خدمات درمانی متقاضی را حداقل برای یک سال از داخل خاک کانادا پرداخت کرده و فرد دعوت شونده باید زیر نظر پزشکان مورد اعتماد سفارت معاینه شود. اعتبار اعلام شده برای سوپر ویزای کانادا تا ده سال است اما از آنجائی که گذرنامه‌های ایرانی حداکثر تا پنج سال اعتبار دارند، ویزا کانادا که از این طریق به متقاضیان ایرانی تعلق می‌گیرد پنج ساله است. این ویزا چند بار ورود است و به دارنده آن اجازه می‌دهد در هر بار ورود حداکثر دو سال در کانادا اقامت داشته باشد. پس از پایان اعتبار پاسپورت متقاضی نیاز به اقدام مجدد نیست و تنها برچسب سوپر ویزا بر روی پاسپورت جدید الصاق می‌شود.

ویزای الحاق به همسر کانادا

ویزای الحاق به همسر هم که برای افرادی است که همسرشان در خاک کشور کانادا دارای اقامت دائم می‌باشد و یا این که شهروند این کشور است.

ویزای تحصیلی کانادا

سیستم آموزشی کانادا بسیار نظام‌مند و مجهز و به شکل استانی یا ایالتی مدیریت می‌شود. با اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید تا پایان تحصیل خود در خاک کشور کانادا اقامت داشته باشید. همچنین در کنار تحصیل خود به مدت محدود شغلی را نیز داشته باشید. در صورتی که در این مدت موفق شوید شغلی مناسب بیابید و بیمه برای شما ثبت شود، می‌توانید برای اخذ ویزای اقامتی کشور کانادا اقدام نمایید.

ویزای فرصت مطالعاتی کانادا

شما می‌توانید پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، موسسه علمی و یا مراکز هنری کانادا، جهت دریافت ویزای فرصت مطالعاتی اقدام نمایید. متقاضیان ویزای فرصت مطالعاتی کانادا معمولاً از شرایط علمی، پژوهشی و فرهنگی خاصی برخوردار هستند.

ویزای همراه تحصیلی کانادا (برای والدین، فرزندان و همسر)

ویزای همراه تحصیلی توریستی هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی محصل در دانشگاه و یا مدرسه ارسال می‌شود، والدین دانش‌آموز و یا دانشجو می‌توانند ویزای همراه کانادا را با اعتباری ۶ ماهه دریافت نمایند. همچنین در این نوع ویزا در صورتی که یکی از والدین دارای ویزای کار یا تحصیل در کانادا باشد، فرزندان آن‌ها برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارائه نامه قبولی از مدارس را ندارند و می‌توانند بدون مشکل برای ویزای کانادا درخواست کنند.

اگر متقاضی در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های معتبر کانادا به صورت تمام وقت پذیرفته شده باشد یا در حین تحصیل باشد، همسر وی می‌تواند برای ویزای کار اقدام نماید.

ویزای تجاری کانادا

با ویزای تجاری به مدت محدود می‌توانید در خاک این کشور مشغول باشید. در صورتی که از طریق سرمایه گذاری موفق به اخذ این ویزا شوید و سرمایه شما تا حد مورد قبول سفارت باشد می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. اگر هم ویزای کاری بگیرید و بتوانید شغلی رسمی با بیمه بیابید، می‌توانید برای اخذ اقامت این کشور اقدام نمایید.

چگونه درخواست ویزای کانادا بدهیم؟

پس از انتخاب یکی از انواع ویزای کانادا لازم است تا وقت سفارت کانادا را اخذ کنید. برای ثبت درخواست و دریافت ویزای کانادا می‌توان از دو طریق اقدام کرد.

درخواست آنلاین ویزای کانادا

فرم و مدارک موردنیاز را باید تکمیل کرده و ترجمه نمایید. فرم مربوط به اطلاعات به زبان انگلیسی تکمیل کنید. کلیه مدارک را اسکن کرده و در سایت سفارت باید آپلود کنید. به درخواست آنلاین ویزای کانادا زودتر از درخواست حضوری پاسخ داده می‌شود. در انتهای ثبت‌نام باید ۱۸۵ دلار کانادا را به‌صورت آنلاین پرداخت کنید.

درخواست حضوری ویزای کانادا

با توجه به شرایط خود یکی از شهرهایی که VAC در آن مستقر است را انتخاب کنید. ارمنستان می تواند گزینه مناسبی باشد زیرا که هزینه کمتری را نسبت به دیگر شهرها متقبل خواهید شد. با مدارک و رسید پرداخت ۱۸۵ دلار کانادا به سفارت یا وک مراجعه نمایید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کانادا

 •  فرم درخواست تکمیل شده به زبان انگلیسی با امضاء
 •  ترجمه شناسنامه
 • ترجمه سند ازدواج در صورت هم‌سفر بودن با همسر
 •  گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 •  عکس ۶ در ۴ با زمینه سفید
 • نامه اشتغال به کار مانند پروانۀ پزشکی، آخرین فیش حقوقی و حکم بازنشستگی، حکم کارگزینی، نامه اشتغال به کار، گواهی اشتغال به تحصیل، پروانه وکالت، جواز کسب
 • ترجمه سند ملکی
 • ترجمه رضایت نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون یکی از والدین قصد مسافرت دارند
 • واچر هتل
 •  بلیت رفت و برگشت
 •  نامه تمکن مالی از بانک به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل بانک به همراه گردش چهار ماهه حساب که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه متقاضی باشد
 • بیمه‌نامه از شرکتی معتبر که تا سقف ۳۰ هزار یورو از مخارج احتمالی مربوط به درمان، تصادف و غیره را تقبل کند
 • دعوت‌نامه از طرف یکی از دوستان و یا اقوام که دارای اقامت دائم و یا یا شهروند کاناداست

پیگیری جواب ویزای کانادا

پس از گذشت انگشت نگاری بررسی سفارت آغاز می‌شود. این بررسی بین دو تا چهار هفته زمان می برد. مواردی بوده است که سه ماه پس از انگشت نگاری پاسخ سفارت ابلاغ شده است. پس از پایان بررسی‌ها، پاسخ به ایمیل شما ارسال می‌شود. همچنین در صورت ثبت‌نام آنلاین می‌توانید با مراجعه به سایت و واردکردن کد پیگیری در جریان آخرین آپدیت‌ پرونده خود قرار بگیرد.

پیکاپ ویزای کانادا چیست؟

پس از این که پاسخ سفارت را دریافت کردید و مثبت بود باید پاسپورت خود را برای ضمیمه شدن ویزا در آن به سفارت ببرید.

چرا درخواست ویزای کانادا ریجکت می‌شود؟

 • ارائه مدارک ناقص و غیرواقعی
 •  تردید افسر سفارت در خصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان مهلت ویزا
 •  تردید درباره انگیزه و دلایل سفر به کانادا
 • ضعیف بودن سابقه سفرهای خارجی متقاضی به‌ ویژه سفر به کشورهای حوزه شنگن
 • کافی نبودن مدارک مالی و دارایی‌های متقاضی در کشور مبدأ
 • پیوند‌های خانوادگی ضعیف متقاضی در کشور مبدأ
 •  داشتن سوء سابقه که باعث تهدید امنیت کانادا شود

چگونه به ریجکت ویزای کانادا اعتراض کنیم؟

نخستین گام در اعتراض به ریجکت ویزا کانادا، بررسی دلیل و یا دلایل رد شدن درخواست است. این عوامل در قالب نامه‌ای رسمی موسوم به نامه ریجکتی به اطلاع شما می‌رسد. پس از مطالعه نامه و بررسی دلایل عنوان شده در این نامه می‌توانید بلافاصله به رد شدن ویزای خود اعتراض کنید. م نامه‌ای به ایمیل سفارت کانادا ارسال کنید و در آن شرح دقیق از دلایل اعتراضتان به ریجکت ویزای کانادا، بدون نیاز به الصاق (اتچ کردن) مدارکی جدید، بدهید.

شهروندی کانادا:

کسانی که با ویزای اقامت دائم کانادا به این کشور مهاجرت نموده‌ و کارت اقامت دائم دریافت کرده‌اند برای اینکه بتوانند کارت اقامت دائم خود را تمدید کنند باید طی پنج سال حداقل به مدت دو سال در کانادا سکونت و حضور فیزیکی داشته باشند.

سن متقاضی شهروندی کانادا نباید کمتر از ۱۸ سال باشد و باید حداقل سه سال (۱۰۹۵ روز) حضور فیزیکی خود در کانادا طی چهار سال قبل از زمان ارائه درخواست را ثابت کند. والدین می‌توانند برای فرزندان زیر ۱۸ سال خود جهت کسب شهروندی اقدام کنند. فرزندان زیر ۱۸ سال باید مقیم دائم کانادا باشند ولی مانند والدین خود الزامی برای حضور فیزیکی حداقل ۳ ساله در کانادا ندارند.

متقاضی شهروندی باید در آزمون مخصوص شهروندی شرکت کند. كودكان زير ۱۸ سال و بزرگ‌سالان بالاى ۵۴ سال نيازى به شرکت در آزمون ندارند. در این آزمون سؤالاتی در زمینه تاریخ، جغرافیا، حقوق و وظایف شهروندی، سیستم حکومتی کانادا و انتخابات سراسری در این کشور پرسیده می‌شود سؤالات به زبان انگلیسی یا فرانسه است و آشنایی با یکی از این زبان‌ها در حدی که بتوان سؤالات را درک نموده و به آن‌ها پاسخ داد برای قبولی در آزمون لازم است.

انواع مهاجرت

 •  مهندسین عمران، معماری، مکانیک، برق و کامپیوتر و همچنین تکنسین‌های فنی، مشاغل مهارتی نظیر جوشکاری، تعمیرات، لوله کشی، کاشی کاری، آشپزی، کشاورزی و غیره می‌توانند از طریق ویزای کار و با دانش ابتدایی زبان، برای خود و خانواده‌شان اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند.
 • مهاجرت به کانادا از روش حرفه و تخصص فدرال ویژه افراد تحصیل کرده با سابقه کار بیش از یک سال و دانش زبان.
 • مهاجرت به کانادا از روش حرفه و تخصص کبک ویژۀ افراد تحصیل کرده با سابقه کار بیش از شش ماه مهاجرت به کانادا
 • روش تخصصی نووااسکوشیا ویژه افراد تحصیل‌کرده با سابقه کار بیش از یک سال بدون نیاز به داشتن پیشنهاد کار از کارفرمایی در کانادا.
 • مهاجرت به کانادا از روش سرمایه‌گذاری کبک ویژه مدیران و کارفرمایان با سرمایه بیش از ۲۰۰۰۰۰۰ دلار کانادا
 • مهاجرت به کانادا از روش خوداشتغالی فدرال ویژه مترجمان، گرافیست‌ها، هنرمندان، نویسندگان و بسیاری از مشاغل دیگر بدون نیاز به دانش زبان
 • مهاجرت از روش کارآفرینی کبک ویژه کارفرمایان و صاحبان بیزینس با دارایی بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا
 • مهاجرت از روش خوداشتغالی کبک ویژه افراد تحصیل کرده و یا بیزینس‌های کوچک
 •  مهاجرت از روش خویشاوندی ویژه افرادی که خویشاوند نزدیک در کانادا دارند

پایان کلام

با توجه به تعدد و تنوع ویزاهای کانادا و انگیزه افراد از مهاجرت، انتخاب روش مناسب، برنامه ریزی برای فراهم کردن شرایط، داشتن اطلاعات کافی در زمینه مهاجرت و دریافت ویزا دارای اهمیت زیادی است. مهم‌ترین دلایل رد شدن ویزای کانادا تردید آفیسر پرونده است، پر کردن فرم‌های مربوط و ارائه مدارک در قالبی درست و شفاف می‌تواند از ایجاد این تردید جلوگیری کند. تمامی این فرایند حساسیت بالایی دارد و تنها با تکیه بر تجربه در این زمینه می‌توان به راحتی از آن گذر کرد و از صرف زمان و هزینهٔ بیشتر جلوگیری کرد. به همین دلیل توجه داشته باشید که مشورت کردن با یک مؤسسۀ مهاجرتی و وکیل زبدهٔ مهاجرتی، احتمال رد شدن درخواست ویزایتان را به حداقل می‌رساند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.