درباره سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه، شمال غربی‌ترین شهر این کشوره. این شهر بندری در کنار رودخانه بزرگ نِوا و خیلج فنلاند قرار داره و دروازه روسیه با شمال اروپاست.

تصاویر شهر سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ

شهر سن‌پترزبورگ بر رویه ۴۴ جزیره واقع شده که تمامشان با پل بهم وصل شدن؛ خاطر همین به شهر جزیره‌ها هم مشهوره. رودخانه نوا سن‌پترزبورگ که یکی از دیدنی ترین جاهای روسیه ست، از میان این جزایر عبور میکنه. عمق این رودخانه بین ۵۲۰ متر تا ۱ کیلومتر متغیره. در روز کشتی و قایق‌های تفریحی زیادی از این رودخانه زیبا عبور میکنن ولی کشتی های تجاری فقط از ساعت ۱:۳۰ شب تا ۵ صبح که پل‌ها باز میشن اجازه عبور دارن؛ این رودخانه فقط توی تابستون برای کشتی ها قابل تردده و در زمستون به کلی یخ میبنده.

موزه ارمیتاژ و کاخ زمستانی

لغت ارمیتیج یا ارمیتاژ ریشه فرانسوی داره و به معنی جای خلوته. این موزه بزرگترین موزه جهانه که افتخار ملی روسیه به شمار می‌ره و نشانه هنر معماری و فرهنگ روسیه‌ست. این موزه مجموعه‌ای از آثار هنری طراز اول جهان و همچنین کاخ‌های زیبا همراه با اتاق های مجللی داره که در زمان‌های متفاوتی توسط معماران معروف طراحی و ساخته شدن. آرمیتاژ یا قصر زمستانی یکی ازدیدنی ترین جاذبه های سنپترزبورگه که از 5 ساختمان تشکیل شده و اولین آن‌ها کاخ زمستانی ست که در زمان حکومت دختر پتر کبیر ساخته شد. این کاخ اصلی ترین بنای این مجموعه ست که در گذشته محل سکونت تزار های روسیه بوده.

کاخ پیترهف

پیترهف (پترگوف) مجموعه ای از کاخ ها و باغ‌هایی که برای پیترکبیر پادشاه روسیه در سن پترزبورگ ساخته شده . این مکان ابتدا استراحتگاه تابستانی این امپراطور در قرن 18 بود؛ ولی از اونجایی که پیتر کبیر به این استراحتگاه علاقه زیادی داشت بعد از بازدیدش از کاخ ورسای در فرانسه تصمیم گرفت این استراحتگاه رو وسیع تر کنه و به آن شکل و شمایلی فرانسوی بده؛ این کاخ برگرفته از طرح کاخ ورسای دارای 176 فواره و 6 آبشاره. پیترهف به دو بخش باغ بالا Upper Garden و باغ پایین Lower Garden تقسیم می شه که کاخ باشکوه Grand Palace در بین این دو باغ قرار گرفته. کاخ بزرگ یا همان Grand Palace ساختمان اصلی پیترهف محسوب می شه و شامل 30 اتاق با دکوراسیونی مجلل و با شکوهه که هرکدام تعداد زیادی مجسمه های طلایی و انواع نقاشی‌ها و دیوارهایی طلاکاری شده و تراشکاری های زیبایی دارن.

خیابان نوفسکی پروسپکت (Nevsky Prospekt)

نوسکی پروسپکت اصلی‌ترین خیابان سن پترزبورگ و یکی از شناخته‌ شده‌ترین خیابان‌های روسیه محسوب می‌‌شود. این خیابان با عبور از مرکز تاریخی شهر از ساختمان اداره نیروی دریایی تا راه آهن مسکو ادامه داشته و پس از یک پیچ خوردگی خفیف به صومعه الکساندر نوفسکی منتهی می‌شود.در اولین روزهای ساخته شدن سن پترزبورگ این جاده به شهر باستانی نووگورود ختم می‌شد اما خیلی سریع با ساخته شدن ساختمان‌های زیبا، میدان‌ها و پل‌های مختلف چهره‌ای خاص و متفاوت به خود گرفت.

کلیسای منجی بر خون ریخته شده سنت پترزبورگ

کلیسای منجی بر خون ریخته شده در سنت پترزبورگ در محلی که الکساندر دوم به ترور رسیده بود بنا نهاده شده است که دستور ساخت ان توسط الکساندر سوم صادر شد تا بنای یادبودی برای پدرش باشد و عملیات ساخت وساز آن در سال 1883 توسط معماری به نام آلفرد الکساندرویچ اغاز شد و بعد از گذشت 24 سال در زمان نیکلاس دوم به اتمام رسید. هزینه های لازم برای ساخت کلیسای ناجی سنت پترزبورگ به طور کامل توسط خانواده‌ سلطنتی و با حمایت چند سرمایه دار خصوصی تأمین شد. شاید جالب باشد که بدانید الکساندر دوم اصلاحات جدیدی در قانون روسیه ایجاد کرد و به دلیل لغو قانون ارباب و رعیتی در میان مردم محبوب شد. این مکان بعد از کلیسای سنت لوئیس بیشترین وسعت موزائیک را به خود اختصاص داده و با 7500 متر مربع موازئیک تزئین شده است دیوارها و سقف بنا با موزائیک پوشیده شده و تصاویر اصلی روی موزاییک ها متعلق به کتاب مقدس هستند البته با ریزه کاری ها و پیچیدگی های چشم نواز . یکی از بخش های زیبای کلیسای منجی بر خون ریخته شده روسیه قسمت ورودی کلیسا است که توسط هنرمندانی ماهر به نام های ویکتور واسنتسف ، میخائیل نستروف و میخائیل وروبل ساخته شده است .

کلیسای جامع سنت اسحاق

بزرگ ترین کلیسای سن‌پترزبورگ و چهارمین کلیسای بزرگ دنیا، کلیسای جامع سنت اسحاقه که حدود ۲۰۰ سال پیش توسط یه معمار فرانسوی طراحی شد و ساخت اون ۴۰ سال به طول کشید. این بنا حدود ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و بسیار باشکوه و عظمت است.

باغ تابستانی

باغ تابستانی، یکی از بهترین و دوست‌‌داشتنی‌ترین نقاطی است که برای ریلکسیشن و تنفس هوای تازه در شلوغی شهر می‌توان انتخاب کرد. این باغ با لایه‌های گوناگون، همانند یک دخمه‌ی پر پیچ و خم طراحی شده است. به احتمال زیاد، قدم زدن در سایه‌ی کوچه‌های این باغ، یکی از قابل‌توجه‌‌ترین تجربه‌های ممکن است. اگر می‌خواهید برای حتی یک ساعت هم که شده از شلوغی شهر دور بمانید، باغ تابستانی برای شماست.

کاخ و پارک کاترین

در ۳۰ کیلومتری سنت پترزبورگ مکانی به نام تزارسکویه سلو وجود دارد که معنای آن دهکده تزارها می‌باشد. در این مکان قصر تابستانی کاترین اول، همسر پتر کبیر قرار دارد. دهکده تزارها قصر باشکوهی است که در شهر پوشکین در ۲۵ کیلومتری جنوب سنت پترزبورگ واقع شده است. این عمارت منحصر به فرد که به جرات می‌توان آن را مجلل‌ترین و با شکوه ترین بنای شهر سنت پترزبورگ نامید یکی از آثار گردشگری خارق العاده دنیا محسوب می‌شود. نمادی کامل از جاه طلبی‌های خاندان سلطنتی روسیه که از حیث ارزش آثار هنری و زیبایی منحصر به فرد آثار شاخصی مانند کاخ ورسای در فرانسه را پشت سر گذاشته است. قصر با شکوه کاترین، گالری کامرون، پارک زیبای کاترین همراه با دریاچه مصنوعی آن، قصر و پارک الکساندر از جمله مهم‌ترین قسمت‌های این محل هستند.

ساختمان چرخ خیاطی سینگر

ساختمان چرخ خیاطی سینگر یکی از ساختمان های دیدنی در خیابان نفسکیه. این ساختمان توسط پاول سازر فور برای یکی از شعب شرکت چرخ خیاطی سینگر در روسیه طراحی شده. مدیریت شرکت سینگر قصد ساخت آسمان خراشی شبیه ساختمان دفتر مرکزی شرکت خودش در نیویورک رو داشت. اما نظام ساختمان سازی شهر سن‌پترزبورگ، اجازه ساختن ساختمانی بلندتر از کاخ زمستانی که محل سکونت امپراتور بود رو نداد. به همین خاطر راه حل ظریفی پیدا کرد و ساختمانی به ارتفاع ۲۳.۵ متر طراحی کرد: ساختمانی ۶طبقه به سبک نو آرت با طاق (تاجی) شیشه ای که روش مجسمه ای به شکل کره ای شیشه ای قرار داد که توسط هنرمندی اهل استونی به نام آماندوس ادامسن ساخته شده بود.

شب‌های سفید

یکی از زیبایی‌های شهر سن‌‌پترزبورگ شب‌های سفیده که سالیانه گردشگرهای زیادی رو جذب این شهر می‌کنه تا از نزدیک این واقعه جذاب و منحصربه‌فرد رو ببینن. این پدیده جالب به‌خاطر موقعیت جغرافیایی این شهر و قرار گرفتنش در وسعت مدار عرضی‌، در اون پدیده غروب خورشید اتفاق نمی‌افته بروز این پدیده زیبا منحصر به شهر سن پترزبورگ نیست و در بقیه مناطق شمالی کره زمین هم اتفاق میفته؛ اما یادتون باشه که شما در هیچ شهری به جز سن‌پترزبورگ نمی‌تونین این حس شاعرانه و رمانتیک رو دریافت کنید.گشت و گذارهای دوستانه و عاشقانه و پیاده‌روی های رمانتیک در امتداد رودخانه نوا و شلوغی اون، به عبارت دیگه جاری بودن زندگی در طول شب های روشن این شهر قابل مقایسه با هیچ کدوم از شهرهای اروپایی نیست. شب های تابستان شهر سن‌پترزبورگ بی رقیب ترین شب های کره زمینه. پدیده‌ی شب های سفید سن‌پترزبورگ در کل تابستان اتفاق میوفته ولی اوج این پدیده روزهای اواخر خرداد (۲۱ خرداد ) تا اوایل تیرماهه (11 تیر).

گالریا (Galeria)

گالریا بزرگ‌ترین مرکز خرید در مرکز شهر سن پترزبورگه و ساختمان عظیم و زیبای آن بسیار با این منطقه از شهر همخوانی داره. در داخل این مجموعه هر چیزی رو که از کالاهای مدرن و انواع برندهای داخلی و خارجی مانند تاپ شاپ (Topshop)، لویز (Levis)، مکس (Mexx) و غیره انتظار دارین پیدا می‌کنید. علاوه بر مغازه‌های پوشاک و لوازم آرایشی و بهداشتی و موارد زیاد دیگه، یک سوپرمارکت بزرگ، فود کورت، تئاتر، سالن بولینگ، و چند رستوران خوب در گالریا موجوده . اگه فرزند کوچیکتون همراهتونه، به طبقه آخر برید و حسابی خوش بگذرانید. مرکز خرید گالریا نزدیک به ایستگاه متروی Pl. Vosstaniya است.

همین الان

تور خودتو بساز