درباره هانوی+کروز+هوشیمین

ویتنام، کشوری ناشناخته اما دیدنی در منطقه زیبای جنوب شرقی آسیا. چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز طبیعی در ویتنام باعث شده که این کشور به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا تبدیل بشه. علاوه بر این؛ عوامل دیگه‌ای مثل غذاهای لذیذ ، قلعه‌ها و بتکده‌های قدیمی ؛ فرهنگ و آداب و رسوم متفاوت در این کشور، موجب محبوبیت ویتنام بین گردشگرای سراسر دنیا شده

تصاویر شهر هانوی+کروز+هوشیمین

کشور ویتنام

ویتنام یکی از دیدنی‌ترین کشورهای قاره آسیاست که پاییتختش شهر هانوی، در شمال این کشور قرار دارد. نقشه جغرافیایی این کشور به شکل حرف انگلیسی(S) باریکی‌ است که این کشور رو از شمال با چین، از غرب با کامبوج و لائوس، از شرق با دریای شرقی و از جنوب با اقیانوس آرام همسایه کرده است. هشتاد درصد مردم ویتنام به زبان ویتنامی صحبت میکنن و باقی به زبان‌های تای ، خمر ، تایلندی و موونگ. نوع حکومت کشور ویتنام جمهوری، مذهب بیش از نیمی از مردمش بودایی و اسم واحد پولیش دونگه. اگه قصد سفر به این کشور رو دارید نگران نباشید، دلار به طور گسترده‌ در شهرهای این کشور استفاده میشه؛ البته قبل از سفر حتما نرخ دلار تو ویتنام رو چک کنید.

هانوی

هانوی، پایتخت ویتنام، در دلتای رود سرخ قرار دارد و مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، بازرگانی و توریستی این کشورست. در طول هزاران سال این شهر اتفاقات تاریخی ‌زیادی مثل خرابی‌ها، جنگ‌ها، آشوب‌ها و حوادث طبیعی رو تجربه کرده؛ با این حال (هانوی) هنوز هم پر از مکان‌های تاریخی زیبا و دیدنی مثل اقامتگاه‌ها، بتکده‌ها و معابدی است که سالیانه میلیون‌ها گردشگر رو به خودش جذب می‌کند. از صنایع دستی و سنتی معروف ویتنام که در هانوی ساخته می‌شود، می‌تونیم به قاب‌های برنزی، نقره‌کاری، گلدوزی‌های زیبا و حکاکی‌های حیرانگیز بر روی چوب اشاره کنیم. البته خود شهر هانوی هم صنایع دستی و سنتی زیادی دارد که شامل سفالگری روستایی، ریخته‌گری برنز، تولید ابریشم‌های براق و... می‌شود.

معبد یا بتکده تک ستون (One Pillar Pagoda)

این بتکده بیشتر شبیه به یک خونه درختی است تا مکانی برای عبادت. این معبد قرن یازدهمی؛ به دستور امپراطور( Lý Thái Tông، لی تای تانگ) برای قدردانی از تولد فرزند پسرش ساخته شد. ظاهر کلی این بنا شبیه به گل نیلوفر تازه شکفته‌ای است که در آیین بودایی نماد پاکی‌ست. با اینکه این معبد بارها بازسازی شد، اما نماد شهر هانوی محسوب می‌شود و بازدید ازش رایگان است؛ فراموش نکنید برای ورود به این معبد باید پوشش مناسب داشته باشید.

دریاچه‌ی غربی هانوی

دریاچه غربی؛ در قسمت شمال‌غربی شهر قرار دارد و مدت‌ها پیش شاخه‌ای از رودخانه سرخ بود اما بعدها به یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های شهری تبدیل شد که هم بین مردم هانوی و هم بین توریست‌هایی که ازش بازدید می‌کنند، بسیار محبوبه. این دریاچه در منطقه‌ی مرفه نشین‌های هانوی قرار دارد و شامل مراکز خرید به‌روز، گالری‌ها، هتل‌های مدرن و انواع رستوران‌هاست. این محل هزاران ساله که مورد علاقه مردم ویتنام است.

تئاتر آبی عروسکی

قرن‌هاست که کوچک‌ترها و بزرگ‌ترهای ویتنامی؛ با نوع منحصر به‌فردی از نمایش عروسکی سرگرم می‌شوند، نمایشی که روی آب اجرا می‌شود! عروسک‌گردان‌ها تا سینه در آب استخر و پشت پرده قرار می‌گیرند و با عروسک‌ها نمایش اجرا می‌کنند. در حالی‌که عروسک‌ها روی سطح آب می رقصند، یک ارکستر سنتی ویتنامی موسیقی متن این نمایش رو مینوازد. تم نمایش شامل زندگی روزمره مثل برداشت محصول، ماهیگیری و فستیوال‌های مشهور ویتنامی است. این نمایش از سال ۱۹۶۹ در این کشور اجرا می‌شود.

آرامگاه هوچی مین

آرامگاه ابدی رهبر کمونیسم ویتنام هوچی مین؛ در مرکز میدان Ba Dinh قرار دارد؛ درست جایی که بیانیه استقلال ویتنام رو در سال ۱۹۴۵ خواند. برای ساخت این بنا، از معماری آرامگاه لنین در مسکو الهام گرفته شده است؛ البته از معماری ویتنامی هم درسازه‌های این بنا استفاده شده است. برخلاف خواسته‌ این رهبر برجسته که یک مراسم سوزاندن ساده رو می‌خواست، بدن مومیایی شده‌اش در محفظه‌ی شیشه‌ای نگهداری می‌شه.

کاخ ریاست جمهوری هوچی مین

این کاخ که در دوران استعمار فرانسویان ساخته شده است، در کنار آرامگاه هوچی مین قرار دارد و جایی‌ست که هوچی‌مین به مدت ۶۰ سال در اون زندگی ‌می‌کرد. ویتنامی‌ها سعی کردن، ظاهر اولیه این کاخ حفظ بشه. از اونجایی که مقر رسمی دولت ویتنام است، بازدید از داخلش، برای عموم آزاد نیست.

زندان هوآلو

ساختمان Hoa lo که امروزه به عنوان موزه شناخته می‌شود؛ در حقیقت زندانی برای مخالفین سیاسی دولت استعماری فرانسه در ویتنام بود که بعدها در جنگ‌ بین این کشور و آمریکا؛ محلی برای زندانی کردن سربازان آمریکایی بود که به‌خاطر شدت شکنجه‌ها و بد رفتاری‌ها، بین زندانیان لقب هتل هیلتون هانوی گرفت.

موزه مردم شناسی

مثل بسیاری از مناطق استعماری که توسط حکومت اروپاییان متحد شدند؛ کشور ویتنام در واقع از اتحاد ۵۴ قبیله مختلف تشکیل شده است. این موزه به زیبایی سعی کرده درک بهتری از هر قوم و قبیله‌ رو به بیننده القا کند. بخش‌های مختف موزه عبارتند از : هنر، اشیای روزمره و مصنوعات تاریخی که داستان هر فرهنگ رو به خوبی نقل می‌کند.

معبد ادبیات

معبد ادبیات در سال 1070 به دستور امپراطور لی تان تونگ (Ly Thanh Tong) ساخته شد و به یکی از چند معبد متعلق به پیروان کنفسیوس تبدیل شد. این معبد یک نمونه نادر از معماری سنتی و باستانی ویتنام است که به خوبی حفظ شده است. دانشمندان و حکیمان این معبد به بالاترین افتخار و دست‌آورد در ادبیات دست‌یافتند. این مکان تاریخی اولین دانشگاه ویتنام هم به حساب می‌آید و مخصوص کسانی بود که از بدو تولد نجیب زاده بودند.

هالونگ بی

خلیج هالونگ، یکی از شگفتی‌های طبیعی در شمال ویتنام و یکی از آثار شگفت‌انگیز یونسکو، در نزدیکی مرز ویتنام با کشور چین قرار دارد و به خلیج اژده‌های سقوط کرده معروف است. هر چند این اسم تا قبل از قرن نوزدهم در اسناد تاریخی ذکر نشده بود، اما داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در موردش بر سر زبان‌ها بود. طبق گفته بعضی در این منطقه مارماهی بزرگی زندگی می‌کرد که هر چند وقت یک بار سر از آب بیرون می‌آورد و باعث وحشت مردم می‌شد. بعضی از مردم محلی هم اعتقاد دارن این اسم به خاطر شکل ظاهری خلیج است، عده‌ای هم صدای برخورد مهیب امواج به صخره‌های آهکی رو علت نام‌گذاری این جزیره به اژدهای نشسته یا سقوط کرده می‌دونن. سال ۲۰۰۹

تور کشتی کروز

خلیج هالونگ، جاذبه‌های زیادی داره که در طول یک روز می‌شود از تمامشان بازدید کرد. تور کشتی کروز یکی از بهترین تفریح‌های هلونگ بی است که اصلا نباید از دستش بدهید. این کشتی با سرعتی آروم، شما رو به کشف جزایر فوق‌العاده زیبا، سواحل خارق‌العاده، روستاها و غارهای شگفت‌انگیز مختلف می‌برد و برای ماهیگیری، شنا و آب بازی در خلیج توقف می‌کند تا شما یک روز بسیار عالی رو تجربه کنید. یک شبانه روز در این کشتی از شما پذیرایی کامل می‌شود و صبح زود، بعد از اینکه طلوع آفتاب رو از عرشه کشتی تماشا کردید و صبحانتونو میل کردید؛ این تور فوق‌العاده تموم می‌شود. (تور کشتی golden cause و کشتیwings royal، از بهترین تور‌های کشتی این خلیجه که شرکت ما به طور اختصاصی تنظیم کننده و ارائه دهنده اوناست.)

هوشیمین

هوشی‌مین بزرگ‌ترین شهر ویتنام است که در ساحل رود سایگون؛ در ۶۰ کیلومتری دریای چین جنوبی و ۱۷۶۰ کیلومتری هانوی قرار دارد. با وجود تغییر رسمی اسم این شهر در سال 1975 ؛ هنوز هم مردم محلی ویتنام این شهر رو به اسم سایگون صدا میزنن. هوشی‌مین مرکز اقتصادی کشور ویتنام به حساب میاد و این روزا به‌خاطر فرهنگ جذاب، معماری کلاسیک فرانسوی، آسمان خراش‌های مدرن، معابد و بتکده‌های زیبا مورد توجه تمام توریست‌های دنیاست.

تونل کوچی

تونل کوچی؛ به طول ۵۰۰ کیلومتر در سال ۱۹۶۰، در جنگ با سربازان آمریکایی ساخته شد. این تونل‌های زیرزمینی به منظور در امان ماندن از تعقیب‌های دشمن و جابه‌جایی در شهر ساخته شد. اگر در جاهای تنگ دچار مشکل می‌شوید، بهتره از داخل این تونل‌ها دیدن نکنید.

موزه جنگ

موزه یادگار جنگ؛ نشان دهنده حوادث زیاد دوران جنگ بین ویتنام و آمریکاست. بیشتر اسلحه‌ها، تانک‌ها، جنگنده‌های هوایی و حتی نقشه‌های استراتژیکی باقی مانده از جنگ رو می‌تونید در این موزه ببینید. بازدید از موزه جنگ شاید برای همه خوشایند نباشد ولی پیشنهاد می‌کنیم که از این مکان بازدید کنید چراکه بی‌طرفانه‌ترین تصویر رو از جنگ نشان می‌دهد.

کاخ استقلال

کاخ اتحاد یا استقلال ویتنام؛ محل استقرار رئیس جمهوری ویتنام جنوبی بود تا اینکه ارتش ویتنام شمالی و چریک‌های آزادی بخش توانستن این شهر رو فتح کنن. این کاخ به نوعی محل پایان جنگ‌های داخلی به شمار میاد.

بازار محلی بین تای

اگه به دیدن بازارهای سنتی علاقه‌ دارید، بازار بین تای هوشی مین در ویتنام رو از دست ندید. بازار Binh tay جزیی از بازارهای مرکزی شهر هوشی مین محسوب می‌شود و مردم محلی برای خرید روزانه اونجا میرن. این بازار برای کشاورزا اهمیت اقتصادی بالایی دارد چون می‌تونن محصولاتشون رو به راحتی و مستقیم به دست مصرف کننده‌ها برسونن، به‌خاطر همین قیمت محصولات غذایی این بازار پایین‌تر از بقیه فروشگاه‌هاست. گفته می‌شود این بازار رو یک بازرگان چینی تأسیس کرده که در اون زمان خیلی فقیر و کارش دستفروشی بوده ؛ به‌طوری‌که هر روز برای فروش محصولات دستی و محلیش به این مکان می‌رفته. در حال حاضر می‌تونید مجسمه این بازرگان رو در موزه شهر ببینید.

همین الان

تور خودتو بساز