درباره هوشی مین+هانوی+کروز

ویتنام، کشوری ناشناخته اما دیدنی در منطقه زیبای جنوب شرقی آسیا. چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز طبیعی در ویتنام باعث شده که این کشور به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری دنیا تبدیل بشه. علاوه بر این؛ عوامل دیگه‌ای مثل غذاهای لذیذ ، قلعه‌ها و بتکده‌های قدیمی ؛ فرهنگ و آداب و رسوم متفاوت در این کشور، موجب محبوبیت ویتنام بین گردشگرای سراسر دنیا شده

تصاویر شهر هوشی مین+هانوی+کروز

کشور ویتنام

ویتنام یکی از دیدنی‌ترین کشورهای قاره آسیاست که پاییتختش شهر هانوی، در شمال این کشور قرار داره. نقشه جغرافیایی این کشور به شکل حرف انگلیسی(S) باریکیه که این کشورو از شمال با چین، از غرب با کامبوج و لائوس، از شرق با دریای شرقی و از جنوب با اقیانوس آرام همسایه کرده. هشتاد درصد مردم ویتنام به زبان ویتنامی صحبت میکنن و باقی به زبان‌های تای ، خمر ، تایلندی و موونگ. نوع حکومت کشور ویتنام جمهوری، مذهب بیش از نیمی از مردمش بودایی و اسم واحد پولیش دونگه. اگه قصد سفر به این کشور رو دارید نگران نباشید، دلار به طور گسترده‌ در شهرهای این کشور استفاده میشه؛ البته قبل از سفر حتما نرخ دلار تو ویتنام رو چک کنید.

هانوی

هانوی، پایتخت ویتنام، در دلتای رود سرخ قرار داره و مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، بازرگانی، و توریستی این کشوره. در طول هزاران سال این شهر اتفاقات تاریخی ‌زیادی مثل خرابی‌ها، جنگ‌ها، آشوب‌ها و حوادث طبیعی رو تجربه کرده؛ با این حال (هانوی) هنوز هم پر از مکان‌های تاریخی زیبا و دیدنی مثل اقامتگاه‌ها، بتکده‌ها و معابدیه که سالیانه میلیون‌ها گردشگر رو به خودش جذب می‌کنه. از صنایع دستی و سنتی معروف ویتنام که در هانوی ساخته می شه، می‌تونیم به قاب‌های برنزی، نقره‌کاری، گلدوزی‌های زیبا و حکاکی‌های حیرانگیز بر روی چوب اشاره کنیم. البته خود شهر هانوی هم صنایع دستی و سنتی زیادی داره که شامل سفالگری روستایی، ریخته‌گری برنز، تولید ابریشم‌های براق و... می‌شه.

معبد یا بتکده تک ستون (One Pillar Pagoda)

این بتکده بیشتر شبیه به یه خونه درختیه تا مکانی برای عبادت. این معبد قرن یازدهمی؛ به دستور امپراطور( Lý Thái Tông، لی تای تانگ) برای قدردانی از تولد فرزند پسرش ساخته شد. ظاهر کلی این بنا شبیه به گل نیلوفر تازه شکفته‌ایه که در آیین بودایی نماد پاکیه. با اینکه این معبد بارها بازسازی شده، اما نماد شهر هانوی محسوب می‌شه و بازدید ازش رایگانه؛ فراموش نکنید برای ورود به این معبد باید پوشش مناسب داشته باشید.

دریاچه‌ی غربی هانوی

دریاچه غربی؛ در قسمت شمال‌غربی شهر قرار داره و مدت‌ها پیش شاخه‌ای از رودخانه سرخ بود؛ اما بعدها به یکی از بزرگ‌ترین دریاچه شهری تبدیل شد؛ که هم بین مردم هانوی و هم بین توریست‌هایی که ازش بازدید می‌کنن، بسیار محبوبه. این دریاچه در منطقه‌ی مرفه نشین‌های هانوی قرار داره و شامل مراکز خرید به‌روز، گالری‌ها، هتل‌های مدرن و انواع رستوران‌هاست. این محل هزاران ساله که مورد علاقه مردم ویتنام است.

تئاتر آبی عروسکی

قرن هاست که کوچک‌ترها و بزرگ‌ترهای ویتنامی؛ با نوع منحصر به‌فردی از نمایش عروسکی سرگرم می‌شن، نمایشی که روی آب اجرا می شه! عروسک‌گردان‌ها تا سینه در آب استخر و پشت پرده قرار می‌گیرن و با عروسک‌های نمایش رو اجرا میکنن. در حالی‌که عروسک ها روی سطح آب می رقصن، یک ارکستر سنتی ویتنامی موسیقی متن این نمایش رو مینوازن. تم نمایش شامل زندگی روزمره مثل برداشت محصول، ماهیگیری و فستیوال‌های مشهور ویتنامه. این نمایش از سال ۱۹۶۹ میلادی اجرا میشه.

آرامگاه هوچی مین

آرامگاه ابدی رهبر کمونیسم ویتنام هوچی مین در مرکز میدان Ba Dinh قرار داره؛ درست جایی که بیانیه استقلال ویتنام رو در سال ۱۹۴۵ خوند. برای ساخت بنا، از معماری آرامگاه لنین در مسکو الهام گرفتن؛ البته از معماری ویتنامی هم درسازه‌های این بنا استفاده شده. برخلاف خواسته‌اش که یه مراسم سوزاندن ساده رو می‌خواست، بدن مومیاییش در محفظه‌ای شیشه‌ای نگهداری میشه.

کاخ ریاست جمهوری هوچی مین

این کاخ که در دوران استعمار فرانسویان ساخته شده، در کنار آرامگاه هوچی مین قرار داره و جایی‌ست که هوچی‌مین به مدت ۶۰ سال در اون زندگی ‌می‌کرده. ویتنامی‌ها سعی کردن، ظاهر اولیه این کاخ حفظ بشه ؛ اما از اونجایی که مقر رسمی دولت ویتنامه، بازدید از داخلش، برای عموم آزاد نیست.

زندان هوآلو

ساختمان Hoa lo که امروزه به عنوان موزه شناخته می‌شه؛ در حقیقت زندانی برای مخالفین سیاسی دولت استعماری فرانسه در ویتنام بود که بعدها در جنگ‌ بین این کشور و آمریکا؛ محلی برای زندانی کردن سربازان آمریکایی بود که به‌خاطر شدت شکنجه‌ها و بد رفتاری‌ها، بین زندانیان لقب هتل هیلتون هانوی گرفت.

موزه مردمشناسی

مثل بسیاری از مناطق استعماری که توسط حکومت اروپاییان متحد شدن، کشور ویتنام در واقع از اتحاد 54 قبیله مختلف تشکیل شده. این موزه به زیبایی سعی کرده که درک بهتری از هر قوم و قبیله ای رو به بیننده القا کنه. بخش‌های مختف موزه عبارتند از : هنر، اشیای روزمره و مصنوعات تاریخی که داستان هر فرهنگ رو به خوبی نقل میکنه.

معبد ادبیات

یه معبد هزارساله‌ست که از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های شهر هم به‌شمار میره. این معبد متعلق به پیروان تفکر کنفسیوسه که در سال 1070 ساخته شد. این معبد به معنی افتخار برای تمام پژوهشگرانه. اهمیت معبد ادبیات برای ویتنام به حدیه که عکسش روی یکی از اسکناس‌های ویتنام هم گذاشته شده.

دریاچه هوان کیم

دریاچه هوان کیم که مرکز تاریخی هانویه با اسم دریاچه‌ی شمشیر وارونه هم شناخته می‌شه . اسم این دریاچه از افسانه باستانی‌ای اومده که در اون به امپراتور لی‌لوی (Le Loi) یک شمشیر جادویی توسط خدایان برای بیرون کردن چینی‌های مهاجم داده می‌شه؛ گفته شده که بعدها این شمشیر به اعماق آب افتاده.در وسط این دریاچه یه معبد باستانی(نگوک سان) از قرن هجدهم قرار داره که از طریق پل قرمز چوبی قابل دسترسه. این معبد زیبا؛ پربازدیدترین معبد هانویه.

محله قدیمی هانوی

بعد از دریاچه‌ی هوان‌کیم، به محله‌ی قدیمی و مرکز خرید شهر هانوی می‌رسید. محله‌ای که پر از کوچه‌ها و خیابون‌های پر پیچ و خمه. اگر عاشق خرید صنایع دستی هستید، دست‌فروش‌های این محله بهترینن. این محله با قدمتی 2000ساله؛ به شکل یک مثلث بزرگه که هر چیزی که حتی به فکرشم نمی‌کنید، داخل مغازه‌هاش پیدا می‌شه.

خانه اوپرای هانوی

خانه اوپرای هانوی که در قلب محله فرانسوی شهر قرار داره، یه عمارت بسیار زیبا و هنریه که در زمان استعمار فرانسوی‌ها ساخته شد. این خانه در سال ۱۹۱۱ به عنوان یک نسخه مینیاتوری از خانه‌ی اوپرای پاریس ساخته شد که دولت فرانسه در اون زمان تمام هزینه‌های ساخت این عمارت رو پرداخت کرد.

خلیج هالونگ (Ha Long Bay)

خلیج هالونگ، یکی از شگفتی‌های طبیعی در شمال ویتنام، در نزدیکی مرز چینه که به اژده‌های سقوط کرده معروفه. هر چند این اسم تا قبل از قرن 19 در اسناد تاریخی ذکر نشده، اما داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در موردش بر سر زبان‌هاست. طبق گفته بعضی، تو این منطقه مارماهی بزرگی زندگی می‌کرد که هر از گاهی؛ سرشو از آب بیرون می‌آورد و باعث وحشت مردم می‌شد و بعضی از مردم محلی هم اعتقاد دارن این اسم به خاطر شکل ظاهری جزیره‌ست، عده‌ای هم صدای برخورد مهیب امواج به صخره‌های آهکی رو علت نام‌گذاری این جزیره به اژدهای نشسته یا سقوط کرده می‌دونن. سال ۲۰۰۹ بنیاد عجایب هفت‌گانه، این خلیج رو به‌ عنوان یکی از جدیدترین عجایب هفت‌گانه طبیعت دنیا معرفی کرد. خلیج 1600 جزیره کوچیک و آهکی داره که بعضی از اونا خالی از سکنه‌ست؛ اما طبیعتی بسیار زیبا دارن. بعضی از توریست می‌گن، این منطقه بهشتیه که فقط تو فیلم‌ها نمونه مشابه‌اش پیدا می‌شه.

تور کشتی کروز

خلیج هالونگ، جاذبه‌های زیادی داره که در طول روز میشه از همش بازدید کرد، تور کشتی کروز یکی از بهترین تفریح‌هاییه که اصلا نباید از دستش بدین. این کشتی با سرعتی آروم، شما رو به کشف جزایر، سواحل، روستاها و غارهای مختلف میبره؛ برای ماهیگیری، شنا، قایقرانی، گشت و گذار و آب بازی در خلیج توقف میکنه تا شما یک روز فوق‌العاده رو تجربه کنید. یک شبانه روز در این کشتی از شما پذیرایی کامل میشه و صبح زود، بعد از اینکه طلوع آفتاب رو از عرشه کشتی تماشا کردید و صبحانتونو میل کردید؛ این تور فوق‌العاده تموم میشه. (تور کشتی golden cause و کشتیwings royal، از بهترین تور‌های کشتی این خلیجه که شرکت ما به طور اختصاصی تنظیم کننده و ارائه دهنده اوناست.)

غار نوردی در خلیج هالونگ

همون‌طور که گفته شد در ساحل وسیع و جذاب هالونگ تعداد زیادی غار وجود داره که مشهورترین و پر بازدیدترینشون عبارتند از: دائو گو (Dau Go) تین چانگ (Thien Cung) سانگ دات (Sung Sot) معروف‌ترین غار خلیج هالونگ، دائو گو (Dau Go) است، که توی جزیره‌ای به همین اسم قرار داره. این غار به سه بخش تقسیم میشه؛ که قسمت بیرونیش، مثل یه گنبد بزرگه. جالب اینکه که در وصف زیبایی و شکوه این غار شعرها و آوازهایی خونده شده. غار دائو گو لقب «غار شگفتی ها» رو به دوش می‌کشه. غار بعدی که نزدیک دائو گو قرار داره؛ غار سانگ ساته (Sung Sot) که در جزیره Bo Hon قرار داره. این غار از دو بخش تشکیل شده که داخلش با استالاکتیت‌هایی منحصربه‌فرد به شکل فیل، گل و شیر دریایی؛ چشم‌هارو خیره میکنه. برای بازدید از این غارها کافیه با تورهای کروز همراه بشید.

هوشی مین

هوشی‌مین بزرگ‌ترین شهر ویتنامه که در ساحل رود سایگون؛ در ۶۰ کیلومتری دریای چین جنوبی و ۱۷۶۰ کیلومتری هانوی قرار داره. با وجود تغییر رسمی اسم این شهر در سال 1975 ؛ هنوز هم مردم محلی ویتنام این شهر رو به اسم سایگون صدا میزنن. این شهر مرکز اقتصادی کشور ویتنام به حساب میاد و این روزا به‌خاطر فرهنگ جذاب، معماری کلاسیک فرانسوی، آسمان خراش‌های مدرن، معابد و بتکده‌های زیبا، مورد توجه تمام توریست‌های دنیاست.

تونل کوچی

این تونل به طول ۵۰۰ کیلومتر در سال ۱۹۶۰، در جنگ با سربازان آمریکایی ساخته شد. این تونل‌های زیرزمینی به منظور در امان موندن از تعقیب‌های دشمن و جابه‌جایی در شهر ساخته شد. اگه توی جاهای تنگ دچار مشکل می‌شید، بهتره از داخل این تونل‌ها دیدن نکنید.

موزه جنگ

موزه یادگار جنگ؛ نشون دهنده حوادث زیاد دوران جنگ بین ویتنام و آمریکاست. بیشتر اسلحه‌ها، تانک‌ها، جنگنده‌های هوایی و حتی نقشه‌های استراتژیکی باقی مونده از جنگ رو میتونید تو این موزه ببینید. بازدید از موزه جنگ شاید برای همه خوشایند نباشه ولی این مکان بی‌طرفانه‌ترین تصویر از جنگ ویتنام رو به تمام بازدید کننده‌ها نشون میده.

کاخ اتحاد (استقلال)

کاخ اتحاد یا استقلال ویتنام؛ محل استقرار رئیس جمهوری ویتنام جنوبی بود تا اینکه ارتش ویتنام شمالی و چریک‌های آزادی بخش؛ تونستن این شهر رو فتح کنن. این کاخ به نوعی محل پایان جنگ‌های داخلی به شمار میاد.

بازار محلی بین تای

اگه به دیدن بازارهای سنتی علاقه‌ دارید، بازار بین تای هوشی مین در ویتنام رو از دست ندید. بازار Binh tay جزء بازارهای مرکزی شهر هوشی مین محسوب میشه و مردم محلی برای خرید روزانه اونجا میرن. این بازار برای کشاورزا اهمیت اقتصادی بالایی داره؛ چون می‌تونن محصولاتشون رو به راحتی و مستقیم به دست مصرف کننده‌ها برسونن؛ به‌خاطر همین قیمت محصولات غذایی این بازار پایین‌تر از بقیه فروشگاه‌هاست. گفته می‌شه این بازار رو یه بازرگان چینی تأسیس کرده که در اون زمان خیلی فقیر و کارش دستفروشی بوده ؛ به‌طوری‌که هر روز برای فروش محصولات دستی و محلیش به این مکان می‌رفته. در حال حاضر می‌تونید مجسمه این بازرگان رو در موزه شهر ببینید.

کلیسای جامع نوتر دام

کلیسای جامع نوتر دام، یکی از متمایزترین نشانه‌های هوشی مین؛ در قلب این شهر قرار داره. این کلیسا یکی از معدودترین کلیساهای کاتولیک شهره که فرانسویا در زمان استعمار ویتنام؛ اونو به عنوان نمادی از قدرتشون ساختن. ساعتی که در نمای بیرونی بین دو برج کلیساست؛ در سال 1887 در کشور سوئیس ساخته شد. (مشابه این کلیسا؛ باهمین نام؛ تقریبا با همین سبک معماری در پاریس هم وجود داره.)

خانه اوپرای هوشی مین

به اسم تئاتر شهرداری شهر هوشی مین هم شناخته میشه؛ یکی از زیبا‌ترین و مشهورترین بناها برای معماران کل دنیاست؛ مخصوصا برای مهندسینی که طرفدار سبک معماری استعماری فرانسوی هستن؛ چون این خانه درست مثل کاخ پتی فرانسه ساخته شده. این بنا از سال 1956 میلادی به عنوان مجلس نمایندگان ویتنام جنوبی استفاده می‌شد تا اینکه در سال 1975 میلادی به بعد؛ دوباره به عنوان سالن تئاتر مورد استفاده قرار گرفت.

معبد خو‌شانسی (Thien Hau Pagoda)

این معبد زیبای قرن نوزدهمی، به الهه تین هاو تعلق داره و همیشه ترکیبی ازعبادت کننده‌ها و توریست‌هارو جذب میکنه. مردم محلی اعتقاد دارن که تین هاو با قالیچه‌ای از بالای اقیانوس‌ها عبور میکنه و به افرادی که توی دردسر افتادن کمک میکنه.

بازار بن تان (Ben Thanh Market)

گشت و گذار توی بازارهای آسیایی همیشه هیجان‌انگیزه. شما اگه برای سال‌های زیادی از یه فروشگاه خرید کنید قطعا ازش خسته میشید، ولی؛ در مورد این بازار قطعا این طور نیست. برای هر بیننده‌ای؛ بازار داغ بن تان، انقدر حیرت‌آور هست که حتی اگه خریدی هم انجام نده؛ یه توقف کوتاه داخلش داشته باشه. مغازه‌های این بازار پر از ماهی، گل، میوه‌های گرم سیری و سبزی‌های محلی، لباس، شمع‌های رنگارنگ و سوغاتی‌های معروف ویتنامه.

بازار شناور cai be

بازار شناور، بازاریه که اجناس تو قایق فروخته می‌شه و ریشه اون به زمانی برمی‌گرده که نقل و انتقال از طریق آب، نقش مهمی در زندگی روزانه مردم داشته. معمولا ساعت شروع به کار این بازارها از صبح تا ظهره؛ اگرچه که امروزه این بازارهای شناور بیشتر برای جذب توریست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیره. بازار "کای بی" که در منطقه دلتای مکونگ (Mekong Delta) ویتنام قرار داره؛ یکی از این بازارهاست. شما ازین بازار می‌تونید به شهر زیبای وین لونگ هم سر بزنید.

محله چینی‌ها (cholon)

چولون منطقه‌ای در هوشی مینه که بزرگترین محله چینی ویتنام محسوب میشه و قدمت تاریخیش به سال 1778 برمی‌گرده. در طول جنگ ویتنام، Cholon یک بازار پر رونق برای سربازان آمریکایی بود و به‌خاطر همین مسئله؛ این بازار اهمیت تاریخی زیادی داره. این محله پر از مغازه‌ و رستوران‌های چینیه که بیشترین توریست‌هاش از دو کشور تایوان و چین میان.

همین الان

تور خودتو بساز