درباره شانگهای+پکن

چین، کشوری ِکه سفر به اون میتونه خیلی هیجان انگیز باشه ،در واقع پر جــمعیت‌ترین کشور دنیا و مرکز خیلی چیزهای ِدیگه تو دنیاست. چین چهارمین کشور بزرگه جهانه و دو شهر پکن و شانگهای از پرجمعیت‌ترین، بزرگ‌ترین و البته پربازدیدترین شهرهای این کشور محسوب میشن

تصاویر شهر شانگهای+پکن

شهر پکن

پكن يا بیجینگ پایتخت پرجمعیت ترین كشور دنیا، مركز جمهوري خلق چين و يكي از شهرهاي مشهور و كهن دنياست كه داراي قدمتي سه هزار ساله‌ست. موقعیت جغرافیایی این شهر در دشت شمالی چینه و با شهرهای رم ایتالیا و مادرید اسپانیا در یک عرض جغرافیایی قرار داره و از آب و هوای معتدل موسمی قاره ای برخورداره.

شهر ممنوعه

‏‏ ‏ ‏ شهر ممنوعه، به عنوان یکی از وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان شناخته شده. احداث این شهر در سال ۱۴۰۶ میلادی با ‏دستور جو دی، دومین امپراطور سلسله مینگ آغاز و ظرف ۱۴ سال ساخته شد. تا سال ۱۹۱۱ میلادی و نابودی سلسله چینگ ( قریب ۵۰۰ ‏سال) جمعا ۲۴ امپراطور در شهر ممنوعه زندگی و بر چین فرمانروایی کردن. از سال ۱۹۲۴ بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای ‏عموم آزاد شد و ممنوعه بودنش به پایان رسید. شهر ممنوعه کاملا طبق نظام تشریفاتی سلسله‌های فئودالی و اصول طبقاتی ساخته شده. طرح کلی، وسعت، شیوه معماری، رنگ و ‏تزیینات، همه نشونه امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافیه. طبق یادداشت های تاریخی، در سلسله مینگ ۱۰۰ هزار صنعتگر و یک میلیون کارگر در ساخت این مجموعه عظیم باستانی شرکت داشتن.

قصر تابستانی

‏ قصر تابستانی پکن که در سال 1750 میلادی ساخته شده، شاهکاری در طراحی باغ‌های چینیه. در این محوطه، چشم‌انداز طبیعی ‏تپه‌ها و آب‌ها با سرسراها، معابد، پل‌ها و قصرهای ساخته دست بشر ترکیب شده و مجموعه‌ای هماهنگ که ارزش‌های زیباشناختی ‏بالایی دارن رو به وجود آورده. مجموعه قصر تابستانی پکن در سال 1998 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. تپه «عمر طولانی» (با ارتفاعی حدود 60 متر) و دریاچه کونمینگ (که حدود دو سوم مساحت کل مجموعه رو تشکیل میده) مهم‌ترین عناصر ‏طبیعی مجموعه قصر تابستانی پکنن.

معبد آسمانی

‏معبد آسمانی بزرگ‌ترین و کامل‌ترین قربانگاه باستانی کشور چینه. پادشاهان سلسله های مینگ و چینگ هر سال در این معبد ‏مراسم باشکوهی برای آسمان و برکت محصولات فراوان بر پا می‌کردن . شاه در چین فرزند آسمان نامیده می شد و با این هویت بر کشور ‏حکم‌فرمایی می کرد . لذا برگزاری مراسم قربانی آسمان اختیار خاص شاه بود. معبد آسمانی در جنوب شهر ممنوعه قرار دار و ‏مساحتش 4 برابر شهر ممنوعه‌ست .

دیوار چین

دیوار چین که حدود 2000 سال پیش ساخته شده، طولانی‌ترین ساخته دست بشر و یکی از هفت اعجاز جهان، طولانی‌ترین و بزرگترین سازه مهندسی تدافعی و نظامی از لحاظِ زمانِ ساخت در جهان است. در حال حاضر طول دیوار بزرگ چین 7000 کیلومتره؛ شاید باورکردنی نباشه، اما بنا به اعتقاد عموم، طول اولیه دیوار چین 50000 کیلومتر بوده که در طی قرن‌ها، با تغییرات و خساراتی که بهش وارد شد قسمت‌های قابل توجهی ازش از بین رفت و به اندازه فعلی رسید.

میدان تیان آن من ‏ ‏‏

‏ این میدان در مرکز شهر پکن قرار داره و به عنوان بزرگترین میدان شهری دنیا (با مساحت 440.000 متر مربع، حدود 109 هکتار) ‏شناخته شده. جالبه بدونین با این ابعاد میشه برای 10.000.000 چینی خانه ساخت.‏ در مرکز این میدان بنای یادبودی از سنگ گرانیت، به یاد قهرمانان ملی چین ساخته شده و چشم هر بیننده‌ای رو به ‏خودش خیره میکنه.‏

آرامگاه یا معبد مینگ

معبد مینگ یکی از مکان‌های دیدنی شهر پکنه که در منطقه Changping در 50 کیلومتری شمال غرب پکن قرار داره. این معبد شامل 13 آرامگاه از پادشاهان سلسله مینگه که در مجموع این جاذبه‌گردشگری رو به یکی از معروف‌ترین و پربازدیدترین معابد دنیا تبدیل کرده.

پارک‎ Beihai‏ ‏‏ ‏

"پارک بی های" یکی از بزرگترین پارک‌های چین، با ۷۰ هکتار مساحته که کاخ باستانی‌ای از قرن ۱۰ میلادی، این تفریحگاه رو خیلی خاص کرده و گردشگرای زیادی رو از همه جای دنیا جذب میکنه. این پارک کنار یه دریاچه بزرگه، که اگه اهل قایق سواری باشین، می تونین حسابی خوش بگذرونین.

خیابان وانگ فوجینگ

خیابان وانگ فوجینگ Wangfujing تنها خیابان پیاده‌رو و توریستی معروف شهر پکن ، در مرکز شهر قرار داره. این خیابان با قدمتی ۷۰۰ ساله نزدیک مجموعه دیدنی میدان تیان آن منه. طول این خیابان زیبا ۸۱۰ متره و تردد وسایل نقلیه درش ممنوعه. برای توریست‌ها قطاری آماده کردن تا اونا رو جابجا کنه. خیابان وانگ فوجینگ با معماری جالب و ساختمان‌های بلند قدیمی و جدید، با دکورسازی و نورپردازی خیره‌کننده، همراه با جاذبه های توریستی مانند فروشگاه های متنوع و مجتمع های تجاری مدرن ، رستوران های قدیمی معروف و فست فودها ، چایخانه های سنتی ، حراجی ها و فضایی شاد و مفرح، یکی از جاذبه‌های دیدنی این شهر بزرگه.

معبد لاما

در شهر پکن معابد بسیاری وجود دارد که لاما بهترین در میان همه‌ست.این معبد در سال 1694 و در زمان سلطنت کینگ بنا شد. لاما که از سال 1744 به عنوان معبد شناخته شد، قبل از این تاریخ، کاخ محل استراحت و زندگی سومین پادشاه سلسله کینگ در چین بود. مساحت معبد لاما 66.400 متر مربعه و به عنوان یک کاخ کوچک با کاشیهای لعاب دار زرد رنگ و سقفی قرمز رنگ با کاشیهای نفیس تزیین شده است.

موزه ملی چین ‏‏‏ ‏‎

‏ این موزه در شرق میدان تیان آن من قرار گرفته و مرکز نمایش تاریخ و هنر مردم چینه. این مرکز در سال 1959 تاسیس و در ‏سال 2003 مجددا بازسازی شد و به 191.900 متر مربع افزایش مساحت داد. این موزه با 65000 متر مربع مساحت 2 بخش متفاوت داره:‏ ‏1- موزه انقلاب مردم چین در بخش شمالی ‏2- موزه تاریخ چین در قسمت جنوبی.‏ این موزه شامل آثار تاریخی چین از دوره ‏Yuanmou Man‏ (یک و نیم میلیون سال قبل) تا ‏Qing Dynasty‏ (آخرین امپراطوری) و 620.385 قطعه اثر تاریخی که در بخش‌های متفاوت به نمایش گذاشته شده. یکی از شاخص ترین اثر موزه، گلدانیه که متعلق به 3000 سال قبل بوده و بزرگترین اثر برنزی دنیاست.

پارک جنگلی المپیک

پارک جنگلی المپیک برای بازی‌های المپیک سال 2008 ساخته شد. این پارک یه سایت تفریحی برای استراحت ورزشکاران، مربیان و کارمندان رسمی مسابقات بود. مسابقات تنیس، تیراندازی و هاکی تو این پارک برگزار می‌شد. بعد از پایان مسابقات، کاربری این پارک تغییر کرد و به پارکی برای گشت و گذار، تفریح و ورزش تبدیل شد. به عنوان بزرگ‌ترین چشم‌انداز سبز شهری در آسیا و بزرگ‌ترین پارک در پکن، می‌تونید برای فرار از شلوغی، پیاده‌روی، تنفس هوای تازه و دوچرخه سواری دو نفره به این پارک برید و ساعات خوبی رو بگذرونید. این پارک اون قدر قشنگ و بزرگه هست که دیدن ازش رو نباید از دست بدین.

باغ وحش

باغ وحش 220 هکتاری پکن، با رودخانه‌های زیبا، حوضچه‌ها، گل و گیاهان و مراتع، از حدود هزار گونه مختلف حیوان نگهداری میکنه ولی انگیزه بیشتر افرادی که از باغ‌ بازدید می‌کنن، دیدن پاندا و گرفتن عکس یادگاری با اوناست. این باغ وحش اولین باغ وحش چینه و محل نگهداری پانداها؛ از محبوب‌ترین و شلوغ‌ترین بخش‌هاست.

پارک جهان

ویژگی خاصی که این پارک رو از باقی مکان‌ها متفاوت کرده اینه که تمامی جاذبه‌های توریستی سراسر دنیا در مقیاسی کوچک تر از ابعاد واقعی تو این پارک به نمایش گذاشته شده و می‌توان با صرف چند ساعت به دور دنیا سفر کرد و با جاذبه‌های توریستی دنیا عکس انداخت. فضای کلی پارک بزرگه و باید خودتونو برای ساعت‌ها پیاده‌روی آماده کنید، البته میتونید از ماشین‌های برقی که ظرفیت دو نفر داره هم استفاده کنید. این ماشین ها برای یک ساعت شارژ دارند و هر وقت که شارژشون تمام بشه می تونید پیاده بشید و به گردش خودتون ادامه بدید.

استادیوم ملی پکن(آشیانه پرنده)

استادیوم اصلی المپیک چین در سایت اصلی بازی‌های المپیک 2008 و در مجاورت استخر سرپوشیده مسابقات( مکعب آبی) قرار داره. سازه این استادیوم به‌عنوان بزرگترین سازه فلزی جهان شناخته شد. آشیانه پرنده به همراه مکعب آبی، یکی از دو ورزشگاهیه که به واسطه شیوه طراحی، به نمادهای شهر پکن تبدیل شده‌اند.

کارخانه مروارید

در کارخانه پرورش مروارید پکن، صدف ها از دریاها و اقیانوس‌های آب شور جهان صید و به این کارخانه آورده میشن، این مروارید‌ها بسیار کمیابن. بعضی از صدف ها حدود ۲۰ تا مروارید دارن که رنگشون بخاطر مواد معدنی دریاها ممکنه آبی، صورتی، طلایی، سفید و سیاه باشه، مروارید رنگ طلایی از همه ارزشمندتره. از روی تعداد خط‌های روی صدف میشه سنشونو فهمید، هرچی سن صدف‌ها بیشتر باشه مرواریدهای داخلش قطر بزرگتری دارن و قشنگ‌ترن. توی همون کارخانه، این مرواریدهای زیبا رو برای فروش میزارن که بعد از انتخاب رنگ مورد نظرتون برای شما گردنبند، انگشتر و … را درست میکنن و به شما میدن. فروشندگان این مرواریدها که بیشترشون بازاریابانی متبحرن، به خوبی می دونن که چه جوری شما رو شیفته این جواهر زیبا بکنن تا حتما ازشون خرید کنید.

شانگهای

بدون شک، در حال حاضر شانگهای یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان به شمار میاد. شهری که پر از آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌های مدرنه و همین باعث شده به یکی از بهترین‌های این سیاره‌ی خاکی تبدیل بشه. گران، کلمه‌ایه که اگر بخواهیم شانگهای رو با شهرهای دیگه‌ی چین مقایسه کنیم، به کار می‌بریم. البته به این معنی نیست که اگه بودجه‌ی کمی دارید نشه از زیبایی‌های این شهر لذت ببرید، چون گردشگرا می‌تونن با بودجه‌ای کمتر نسبت به شهرهای اروپایی و بعضی از شهرهای آسیایی هتل‌های خوب و مناسب پیدا کنن. جاذبه‌های ارزون و حتی رایگان زیادی تو این شهر وجود داره، شما می‌تونید با بودجه‌ی محدود هم از این جاذبه‌ها بازدید کنید.

خیابان نانجینگ رود

شهر شانگهای به بهشت خرید یا پاریس شرق معروفه. مراکز خرید شانگهای به طور مشخص به چهار ناحیه یا خیابان تقسیم میشه: خیابان نانجینگ رود، نانجینگ رود شرقی، نانجینگ رود غربی، مراکز و خیابان‌های متفرقه نانجینگ رود از جمله مراکز خرید درجه یک شانگهای و چین به شمار میان. فروشگاه‌ها و مغازه‌های این خیابان متنوع و گسترده‌ست.

کارخانه ابریشم

یکی از مشهورترین محصولات سنتی که در چین تولید میشه ابریشمه و عقبه تاریخیش به 6000 هزار سال پیش برمیگرده. این محصول گرون قیمت، یکی از بهترین سوغاتی‌های این کشوره؛ بخاطر همین کارخونه‌های ابریشم‌سازی شانگهای یکی از جاذبه‌های گردشگری این کشور بحساب میان.

دره‌ی شادی شانگهای

دره‌ی شادی، محبوب‌ترین پارک تفریحی در شانگهای به حساب میاد و ارزش بازدید به همراه خانواده داره. با وجود اینکه پارک در مرکز شهر قرار نداره، ولی به راحتی از طریق مترو قابل دسترسه. دره‌ی شادی انواع وسایل سرگرمی معمول و غیر معمول شهربازی‌ها رو درون خودش جای داده. پس اگه دنبال محیطی برای سپری کردن یه نصف روز به یاد موندنی هستین، می‌تونید روی این پارک حساب باز کنید. این پارک، بازی‌های مهیجی هم برای بچه‌ها و هم برای بزرگسالان داره. علاوه بر انواع بازی‌ها، سرگرمی‌های دیگه‌ای هم تو این مجموعه برای بازدید کنندگان فراهم شده. این پارک علاوه بر اینکه جاذبه شانگهای محسوب میشه، ازش به عنوان یکی از جاذبه‌های چینم اسم میبرن.

باغ یو یوآن

باغ کلاسیک یو در شانگهای از قدیمی‌ترین باغ‌های موجود تو این شهره که با قدمتی بیش از 4 قرن در قسمت شمال شرقی منطقه قدیمی هوانگ پو واقع شده و مناظری زیبا و چشم نوازی داره. این باغ در روزهای میانی هفته می تونه گردشگران رو از شلوغی و هیاهوی شهر در امان نگه داره و فرصتی مناسب برای استراحت و تمدد اعصاب براشون فراهم کنه . گرچه برای ورود به باغ و دیدن بخش‌های جذابش باید هزینه کنید، ولی به محض اینکه وارد باغ بشید، می‌بینین که این باغ کلاسیک ارزش مبلغ پرداخت شده رو داره .یو در چینی به معنای رضایت بخشه و این نامگذاری به این معنیه که تو این باغ لحظات خوب و رضایت بخشی رو می‌گذرونید.

بازار محلی یو یوآن

بازار قدیمی یویوآن، نزدیک باغ تاریخی و زیبای یو و معروف به بازار معبد خدایان، مکانی شگفت‌انگیز برای سفر به زندگی محلی گذشته مردم شانگ‌هایه. بیشتر از 100 تا فروشگاه و مغازه تو این بازاره که صنایع دستی محصول اصلیشونه. یادتون باشه که برای خرید هر چیزی چانه بزنید تا با قیمت مناسب خریداتون انجام بشه و هزینه‌هاتون بالا نره. ساختار این بازارچه ترکیب همون خانه‌های قدیمی چینه و دیدنش چه در روز به خاطر ساختمان‌ها و چه در شب به خاطر نورپردازی عالی خالی از لطف نیست.

اسکله باند

باند شانگهای یا "ژونگشان دونگ یی لو"، یک اسکله معروف در شانگ‌هایه که برای قرن‌ها نماد این شهر بود. این اسکله در ساحل غربی رودخانه هوانگپو قرار داره و حدود 1500 متر طول داره. مشهورترین و جالب‌ترین چشم‌انداز در قسمت غربی باند 26 ساختمان با معماری‌های مختلفی مثل گوتیک، باروک، رومی، کلاسیک و رنسانسه. دیوار سیل گیر 1700 متری که "دیوار عشاق" نام داره تو این اسکله‌ست و رمانتیک‌ترین گوشه شهر شانگهای به حساب میاد.

برج مروارید شرقی (The Oriental Pearl Tower)

مروارید شرقی سومین برج بلند جهان و چینه. این برج رادیو _تلویزیونی حدود 468 متر ارتفاع داره و در پارک پودانگ، در قسمت شرقی رودخانه هانگ پو قرار داره و جزو یکی از بی‌نظیرترین دیدنی‌های شانگهای به شمار میره . این برج در سال 1991 بنا شد و اسمش از 11 گویی سرچشمه گرفته که در اندازه‌های مختلف ساخته شده و بهم متصلن و بلندترینشون یک ماژول فضاییه که در ارتفاع 350 متری زمین قرار داره و یک عرشه دیدبانی با کف شیشه‌ای داره. این برج 15 نقطه برای تماشای شهر به اضافه یک رستوان گردان بزرگ ، یک مرکز خرید در قسمت پایین برج و هتل فضایی با اتاق‌هایی عالی داره.

موزه شانگهای (Shanghai Museum)

یکی از پربازدیدترین موزه‌های جهان و چین، موزه شانگ‌هایه که در مرکز شهر و در میدون مردم قرار گرفته. این موزه مجموعه‌ای از هنر باستانی چینیه که اشیا داخل اون حکمت و خرد سازندگانش رو نشون می‌ده. طراحی بیرونی و ظاهری گنبد مانند این موزه و میدان مردم نشونه تفکر چینی‌های باستان درمورد گرد و قطعه قطعه بودن بهشته. موزه به یازده گالری مجزا و سه سالن نمایش تقسیم شده. این یازده گالری اکثر رشته‌های اصلی هنر چینی مثل: برنزهای باستانی، سرامیک‌های باستانی، نقاشی‌ها، خطاطی‌ها، تندیس‌های کهن، مجسمه‌های قدیمی از سنگ یشم، سکه‌ها، مبلمان پادشاه مینگ، مهرهای سلطنتی و گالری اقوام و اقلیت‌های مذهبی رو شامل میشه.

پودانگ (Pudong)

بیشتر جهانگردان غربی قبل از اینکه به شانگهای بیان این منطقه رو به خوبی میشناسن. پودانگ منطقه‌ای در سمت شرقی رودخانه Huangpu، به عنوان مرکز مالی و تجاری چین ساخته شد. چشم‌انداز آسمان خراش‌ها در جایی که تا 20 سال پیش فقط زمین‌ کشاورزی بود دیدنیه. آسمان خراش‌های شانگهای شامل برج نمادین مروارید شرقی، مرکز مالی جهانی شانگهای، ساختمان جین مائو و برج شانگهایه.

همین الان

تور خودتو بساز