درباره آنکارا

آنکارا؛ پایتخت پهناور ترکیه، شاه‌ راه ارتباطی و قطب حمل و نقل ترکیه محسوب میشه که دقیقا در مرکز کشور و فلات آناتولی قرار گرفته و راه رو برای دسترسی مسافران به سایر مناطق مهم ترکیه هموار می‌کنه.

تصاویر شهر آنکارا

مقبره آتاتورک

در سال ۱۹۳۸ که آتاتورک از دنیا رفت، جسدش رو به طور موقت در موزه مردم‌ نگاری آنکارا دفن کردند و بعد، یک فراخوان بین ‌المللی برای طراحی آرامگاهش صورت گرفت با این شرط که طرح‌های ارسالی باید دستاوردها، شخصیت آتاتورک و ملت ترکیه رو به خوبی نمایش بده. پس از ارزیابی ۴۹ طرح، پروژه مشترک معماران ترک پروفسور امین اونات (Emin Onat)، و دکتر ارهان آردا (Orhan Arda) انتخاب شد. این آرامگاه با ابهت که با اسم آنیت کبیر شناخته می‌شه، ترکیبیه از معماری سنتی و مدرن که با ظرافت تمام، معماری ترکیه رو به نمایش می‌ذاره.این بنا در سال ۱۹۵۳ کامل شد و در ماه نوامبر همون سال پیکر آتاتورک رو به اونجا منتقل کردن.

قلعه آنکارا

قلعه‌ی آنکارا دژی مستحکم و تاریخیه که مربوط به قرون وسطاست و البته از سال دقیق ساختش اطلاعات درستی در دسترس نیست. قسمت داخلی قلعه‌ حدود ۴۳ کیلومتر مربع وسعت داره. از خصوصیات این بنای تاریخی، وجود 42 برج پنج‌ضلعی در امتداد دیوارهایی با ارتفاع 14 الی 16 متر است.

برج آتاکوله

اگر به آنکارا سفر کنید ، یکی از اولین چیزهایی که توجه شما را به خود جلب می‌کند ،برج آتاکوله آنکارا ست که در مرکز شهر ساخته شده. بلندی این برج به ۱۲۵ متر می رسد و در موقعیت پاناروما قرار گرفته است یعنی در هر نقطه‌ای از آنکارا که باشید می‌توانید این برج را ببینید و همین‌طور از بالای این برج هم می توانید تمام شهر را زیر پای خود ببینید.

مسجد کوجاتپه

مسجد کوجاتپه در زمینی به مساحت ۴۵۰۰ متر مربع در محله‌ای به همین اسم بین سالهای ۱۹۸۱-۱۹۸۷ ساخته شد .این مسجد چهار مناره ۸۸ متری دارد و خطاطی داخل مسجد هم از سوی خوشنویسان به‌نام ترک انجام گرفته‌است . تزئینات داخلی مسجد قوجاتپه به سبک تزئینات کلاسیک دوره عثمانی است .

آکواریوم آکوا وگا

شهر آنکارا اگرچه میزبان توریستهای کمتری نسبت به استانبول است اما پر از جاذبه‌های گردشگری است. یکی از این جاذبه ها، آکواریوم آنکاراست . آکواریوم آکوا وگا می‌تواند هم برای بزرگسالان و هم برای کودکانی که به دنیای زیر آب علاقمندند، جالب باشد.

شهربازی آنکارا

این پارک تفریحی بزرگ، شامل 1217 اسباب بازی بزرگ و کوچک است که هر کدام از آن‌ها مربوط به فصلی به خصوص است. جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین دستگاه این شهربازی، ترن هوایی است که 870 متر طول داشته و تا ارتفاع 35 متری حرکت می‌کند.

معبد آگوستوس

این معبد در بخش اوموس شهر آنکارا قرار دارد و در قرن دوم توسط رومی‌ها بر روی دژ باستانی آنکارا بازسازی گردید. بر اساس شواهد تاریخی، این معبد در اواخر قرن دوم پیش از میلاد ساخته شده است و در دوره بیزانس به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت.

همین الان

تور خودتو بساز